هورمون های شادی آور

هورمون های شادی آور

انسان هنگام رو به رو شدن با موقعیت های مختلف، واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهد. احساسات مختلفی که تجربه می کنیم در نتیجه واکنش های شیمیایی است که درون بدن مان رخ می دهد. هورمون هایی که در بدن ما آزاد می شوند، ممکن است به ما احساس خوب دهند یا احساس بد. تحریک هورمون هایی که تزریق کننده احساسات خوب به شما هستند، روش مناسبی برای مقابله با درد و داشتن حس خوب است. شاد زیستن حق طبیعی هر آدمی است. بدن انسان معمولا در دو حالت قرار دارد: جنگ یا پرواز (سمپاتیک) و استراحت و هضم (پاراسمپاتیک).

با توجه به استرس های گوناگون روزمره، بدن انسان معمولا در حالت سپماتیک قرار دارد و ما باید به تحریک هورمون هایی بپردازیم که بدن را به حالات پاراسمپاتیک هدایت کنند تا به آرامش برسیم

دوپامین

دوپامین یک ماده انتقال دهنده ی عصبی است و بین این ماده و ارتباطات اجتماعی افراد، رابطه ی بالایی دیده شده است. در واقع می توان این ماده را پاداش سیستم مغزی به بدن دانست.اگر در محل کارتان مورد ستایش و تمجید از طرف مافوق تان قرار گرفته اید بدانید ترشح دوپامین در بدن تان کافی است. همچنین رفتار لذت جویی نیز ناشی از تأثیرات همین ماده ی شگفت انگیز خواهد بود.می توانید با تنظیم اهداف واقع بینانه و روش های سالم در زندگی میزان ترشح این انتقال دهنده را در بدنتان افزایش دهید.

مهم:کتاب هیپنوتیزم بالینی

هورمون های شادی آور
هورمون های شادی آور

سروتونین

سروتونین نیز نوعی انتقال دهنده ی عصبی است و به طور عمده در دستگاه گوارش، پلاکت ها و سیستم عصبی مرکزی حیوانات و همین طور انسان یافت شده است.

محققان با بررسی اثر اکسی توسین بر زنان به تأثیر این ماده بر میزان رضایتمندی از زندگی پی برده اند. وقت گذراندن با عزیزان و مهربان بودن ناشی از وجود این ماده در بدن می باشاین ماده نزد افکار عمومی به عنوان جاری کنندهٔ “احساس خوب” شناخته می شود. موثرترین راه برای افزایش سطح سروتونین بدن، ورزش منظم و روزانه است.یکی از دلایلی که پیاده روی سریع خلق و خو را بهبود می بخشد نیز همین افزایش تولید سروتونین می باشد.

اُکسی توسین

اکسی توسین، هم به عنوان یک انتقال دهنده ی عصبی و هم به عنوان یک هورمون در بدن عمل می کند. این ماده را به نام “ماده ی عشق” می شناسند و نقش اساسی در ارتباط عاشقانه و تولیدمثل جنسی در قبل و بعد از زایمان دارد.محققان با بررسی اثر اکسی توسین بر زنان به تأثیر این ماده بر میزان رضایتمندی از زندگی پی برده اند. این ماده در واقع نقش فیزیولوژیکی و شادی بیشتری در زنان نسبت به مردان دارد.وقت گذراندن با عزیزان و مهربان بودن ناشی از وجود این ماده در بدن می باشد. از طرفی استرس می تواند میزان اکسی توسین را کاهش دهد. بنابراین سعی کنید بیش از همیشه برای کنترل استرس تان به فکر چاره باشید.

استروژن

استروژن به کمک سروتونین از شما در برابر تحریک پذیری و اضطراب محافظت می کند و در تثبیت خلق و خو موثر است.استروژن با شروع یائسگی و با وجود عواملی مانند سیگار کشیدن و ورزش شدید کاهش می یابد. عدم تعادل استروژن-پروژسترون در دوران یائسگی می تواند بر روی خلق و خو اثر منفی بگذارد.کنترل استرس می تواند در حفظ تعادل این ماده کمک کننده باشد، زیرا ترشح هورمون های استرس نظیر کورتیزول با استروژن تداخل داشته و بر ساختار و عملکرد هر دو ماده اثر منفی می گذارد.

پروژسترون

این هورمون به شما در داشتن خواب بهتر، جلوگیری از بروز اضطراب، جلوگیری از تحریک پذیری و نوسانات خلقی کمک می کند.سطح پروژسترون در زنان یائسه کاهش می یابد و این روند افولی با افزایش استرس و مصرف غذاهای ناسالم شدت می گیرد.به گفته ی پزشکان مصرف غذاهای سالم اولین راه دفاع در برابر عدم تعادل هورمون های استروژن و پروژسترون است.

مهم:مشاوره صوتی و تصویری درکلینیک رواشناختی رسش

هورمون های شادی آور
هورمون های شادی آور

راه های طبیعی برای افزایش هورمون های شادی

 

بیشتر بخوانید
دلیل زورگویی کودکان

یکی از کارهایی که باعث ترشح هورمون اندروفین و شادی میشود ورزش کردن است که بنابر سلیقه می تواند پیاده روی طناب زدن یوگاوحتی رقص باشد همیشه به یاد داشته باشید بی تحرک عامل اصلی افسردگی است.

تقسیم کردن علاقه به دیگران:

تقسیم کردن علاقه با شخص دیگر موجب تبادل اطلاعات در آغوش گرفتن دستان یکدیگر گرفتن هرنوع ابرازعشقی که فکرمی کنید میشود که ترشح هورمون اکسی توسین را بالا میبرد

تحریک هورمون شادی با لذت بردن از نور آفتاب:

لذت بردن از اینکه در معرض نور خورشید باشید هورمون ملاتونین را فعال می کند که موجب تنظیم خواب و تولید سروتونین می شود.

-مصرف کربوهیدرات :

غذاهای تند مغزها شکلات ها ترشح هورمون شادی را بالا می برد.

-لذت بردن از بوها هورمون شادی را تقویت می کند

بوهاتاثیرمهمی روی احساسات دارندبوهایی مثل بوی وانیل نارگیل اسطوخودوس گلاب احساس خوبی رادرفردایجادمیکندرایحه ی که دوست داریدانتخاب کنیدیابه شکل اسانس یاشمع های بودارروشن کنیدواطراف منزل قرار دهید.

-وقتی بدون خجالت گریه کردن هورمون شادی را قوی میکند

نه تنها خنده ترشح هورمون شادی را بالا میبرد گریه هم به این روند کمک می کند بنابراین هر وقت احساس کردید که نیاز دارید فریاد بزنید یا گریه کنید این کار را انجام دهید چون هورمون اندورفین ترشح می شود.

-ماساژ راه قدیمی برای تحریک هورمون شادی

انواع ماساژ موثر است ماساژ پاسطح استرس راکه توسط هرمون کورتیزول ایجاد شده کاهش می دهد و با هورمون سروتونین و دوپامین جایگزین می شود.

-خنده روش مستقیم برای هورمون شادی

مغز تفاوت بین واقعیت وخیال را تشخیص نمی دهد بنابراین بخندید حتی وقتی دلیلی برای خندیدن ندارید چون باعث ترشح هورمون می شود.

فعل شدن هورمون شادی با گوش کردن به موسیقی

قدرت موسیقی واقعا فوق العاده است میتواند شمارا درعمق خوشی یا نومیدی ببرد همیشه افراد خود را با صداهایی که شما را جذب می کنند پر کنید

یادگیری و هورمون شادی

مهارت های جدید زبان هایی که نمیدانید یا بازی با وسایل جدید همه اینها درگیریهای جدیدی هستند که ذهن دوست دارد

تمرین سپاسگزاری برای هورمون شادی

بهترین کاری که هر انسانی باید انجام دهد شکر گذاری برای زندگی که دارد است چون انرژی مثبتی ایجاد می کند محرک هورمون است

 

بیشتر بخوانید
مشاوره آنلاین صوتی و تصویری رسش

 برای دریافت وقت مشاوره باکلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *