معیار انتخاب همسر

معیار انتخاب همسر

ازدواج يکی از مهمترين حوادث و رويدادهای زندگی است و نقش مهمی در سرنوشت و سعادت و خوشبختی انسان دارد ، مضافاً بر اينکه اگر به نحو صحيح انجام پذيرد بسياری از نيازهای انسان را اعم از نيازهای عاطفی و جنسی را تامين و باعث آرامش روحی انسان می شود.یکی از مهمترین معیارها در انتخاب همسر، کفویت و همتایی است که مورد سفارش اسلام نیز میباشد.

در رابطه به تناسب و كفويت با همسر گفتني است كه کفو هم بودن دو همسر يعني تناسب، همتايي، هماهنگي، هم شأني، سنخيت و همطرازي دختر و پسر و از آنجا که ازدواج، نوعي ترکيب بين دو انسان و دو خانواده است هر قدر بين اين دو عنصر هماهنگي، همفکري، تناسب و سنخيت روحي و اخلاقي جسمي بيشتر باشد اين ترکيب استوارتر، مستحکمتر، شيرين تر و جاودانه تر خواهد بود و هر چه هماهنگي و تناسب کمتر باشد زندگي سست تر، کم ثمرتر، و ناپايدارتر خواهد بود.

موضوع همتايي و کفويت را مي توان در موارد زير بیان کرد:

1. همتايي ديني و ايماني:

زن متدين و پايبند به قوانين و اصول و فروع اسلام، بايد با انساني مانند خود ازدواج کند البته تناسب صد در صد امکان ندارد اما هر چه به هم نزديک تر باشند و فاصله کمتر باشد بهتر است. انسان مؤمن اگر با همسر بي ايمان ازدواج کند و نتواند او را متدين نمايد يا بايد همرنگ او شده و بي دين شود و يا در برابر او مقاومت کند و دائما نزاع و زد و خورد داشته باشد که هر دو خسارت بزرگي است و فرزنداني که محصول چنين زندگي هاي آشوب زده اي باشند به سعادت نمي رسند.

2. همتايي و کفويت در مسائل فرهنگي و فکري: ت

فاهم و توافق فکري و فرهنگي ميان دو همسر در زندگي مشترک نقش اساسي دارد. براي ايجاد يک زندگي پويا و پر بار بايد معماران اين کانون بتوانند يکديگر را درک نموده و مکنونات و محتويات دروني خود را به هم تفهيم کنند و در بسياري از موارد تصميم مشترک و يکسان گرفته و بر مبناي آن عمل کنند و در فراز و نشيب هاي زندگي ياور همديگر باشند و فرزندان خو را بر اساس يک طرح هماهنگ تربيت کنند.
و از آنجا که يکي از تناسب هايي که بايد مورد توجه دختر و پسر قرار گيرد تناسب فرهنگي است اگر دختر مورد نظر از شهرستاني است که با فرهنگ و سطح فرهنگي و اجتماعي شما و خانواده تان هم افق است و از تناسب کافي برخورداريد مشکلي را ايجاد نخواهد کرد ولي اگر از دو فرهنگ متفاوتي هستيد که ممکن است به تعارض منجر شود و پايه هاي زندگي مشترکتان را سست مي کند، بهتر آن است که از آن صرف نظر کنيد. اين موضوع و تشخيص آن بستگي به اندکي تحقيق و بررسي و اشنايي بيشتر با سطح فرهنگي شهرستان مورد نظر است و مي توان آن را در جلسات گفتگو و رفت و آمد به آنجا روشن کرد.

3. همتايي و کفويت اخلاقي:

اين همتايي از مهمترين موارد کفويت و همتايي بين زن و شوهر است ممکن است زن و شوهر از جهت ديني کفو همديگر باشند ولي از جهت اخلاقي نه. نظير جريان ازدواج زيد بن حارثه با زينب دختر عمه پيامبر اکرم(ص) که هر دو متدين و با ايمان بودند اما از جهت اخلاقي با هم تفاهم نداشتند و علي رغم اين که پيامبر اکرم(ص) با آنها بارها صحبت کردند و به تفاهم و سازش سفارش کردند ولي آنها توان تحمل همديگر را نداشتند. خلاصه چون اخلاقشان با هم جور در نمي آمد و علي رغم ايمان و تدين شان نتوانستند زندگي مشترکشان را ادامه دهند. بنابراين نبايد پنداشت که تنها متدين بودن زن و شوهر براي زندگي موفق کافي است بلکه هماهنگي و کفويت در مسائل اخلاقي و تناسب از اين نظر مهم است.

4. کفويت در تحصيلات:

بهتر است زن و شوهر از نظر معلومات و تحصيلات علمي خيلي با هم فاصله نداشته باشند تا تفاهم بيشتري در زندگي شان وجود داشته باشد.

5. کفويت جسمي و جنسي:

توازن و تناسب جسمي و جنسي در زندگي همسران نقش مهمي دارد. مسائل جنسي يکي از ارکان اصلي زندگي زناشويي است. ارضاء و رضايت جنسي زن و شوهر از همديگر تأثير عميقي در موفقيت زندگي شان دارد. همان گونه که عدم اشباع و نارضايتي جنسي آنان تأثير مخرب و خطرناکي بر کل زندگي باقي مي گذارد زيرا اگر ناراضي باشند از همديگر متنفر مي شوند و چون گاهي خجالت مي کشند موضوع را مطرح کنند و عدم ارضاء خود از طرف مقابل را به او بگويند به سردي روابط عاطفي و خانوادگي کشيده مي شود و به تدريج ضربه هاي سهمگيني به دو طرف مي زند. يعني اگر يکي از دو همسر از نظر جسمي و جنسي قوي و گرم مزاج و ديگري ضعيف و سرد مزاج باشد در زندگي شان دچار مشکل مي شود.

6. تناسب در زيبايي:

توجه به کفويت و تناسب ميان دختر و پسر در زيبايي ظاهري ضروري است اگر يکي زيبا وخوش اندام و خوش تيپ باشد و ديگري زشت و بد اندام، احتمال به وجود آمدن ناراحتي و مشکل براي هر دو و انحراف و حسرت و … وجد دارد. گرچه بايد گفت زيبايي يک معيار و اندازه معيني و استانداردي ندارد که بتواند افراد را با آن سنجيد و تا حدودي به سليقه افراد بستگي دارد. مهم آن است که هر دو يکديگر را بپسندند و از هم ديگر خوششان بيايد و دلخواه هم باشند.

معیار انتخاب همسر
معیار انتخاب همسر

7. تناسب سني:

کفويت و تناسب دختر و پسر از نظر سن، تفاوت سن است نه تساوي سن. زيرا اين تفاوت از آفرينش آنان است. تفاوت سن آنها به همان مقدار تفاوت سن بلوغ جنسي دختر و پسر باشد که معمولا پسر حدود 4 الي 5 سال ديرتر از دختر به بلوغ جنسي مي رسد.

8. تناسب مالي:

ازدواج دختر و پسر، در واقع پيوند دو خانواده است و صلاح نيست دختر و پسر از خانواده هايي باشند که تفاوت مالي زيادي بين آنهاست.

9. تناسب اجتماعي:

کسي که اهل علم و تحقيق و پژوهش است و مي خواهد عمر و زندگي اش را در راستاي مسائل علمي و تحقيق بگذراند و بافت زندگي اجتماعي و خانوادگي اش اين گونه بافتي است نبايد با فرد و خانواده اي وصلت کند که روحيه اجتماعي شان يک روحيه تجملاتي، تشريفاتي و اشرافي است و اهل خوشگذراني، مهماني هاي آنچناني و شب نشيني ها، مسافرت هاي تفريحي افراطي، و تفريحات پياپي هستند.

10. تناسب خانوادگي:

از نظر شرافت و اصالت خانوادگي هر دو خانواده دختر و پسر در يک سطح نزديک به هم باشند زيرا همان طور که گفته شد ازدواج پيوند خانواده ها و فاميل ها با يکديگر است. بدنامي ها يا خوش نامي هاي دو طرف براي يکديگر تأثيرگذار است. پس از اين نظر هم بايد تناسب باشد.

نکته‌ای که لازم است به آن توجه داشته باشید این است که: درست است كه انتخاب همسر مسئله اي مهم و حساس است ولي در عين حال نبايد زياد وسواس به خرج داد. هيچ كس صد درصد طبق معيارهايي كه انسان ابتدائا در نظر دارد آفريده نشده و پرورش نيافته است. كما اين كه ممكن است نسبت به طرف هاي مقابل شما نيز همين گونه باشد و صد درصد آن طور كه آنان مي خواهند نباشيد. بنابراین، شما در صورتي كه 70 يا60% از معيارهاي خود را در كسي يافتيد مي توانيد به همان اكتفا كنيد و بيش از آن را با برنامه اي حساب شده و با اخلاق و رفتار و ارشادات نيكو و صميمانه بسازيد.

 

بیشتر بخوانید
اعتیاد به کار

 برای دریافت وقت مشاوره باکلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *