how to prepare for an interview 00 1

 مصاحبه شغلی موفق

حتما شما هم مصاحبه کاری را تجربه کرده‌اید و یا در شرف ورود به بازار کار هستید و به‌زودی آن را تجربه خواهید کرد. مصاحبه کاری موفق، بی‌شباهت به جلسات خواستگاری و دیدارهای اولیه نیست. اگر استرس و بلاتکلیفی‌اش بیشتر نباشد، کمتر هم نخواهد بود. در واقع موقعیتی را تجربه می‌کنید که باید خودتان را اثبات کنید، به‌نحوی که از نگاه مصاحبه‌کنندگان، پسندیده به‌نظر بیایید. مصاحبه کاری موفق، حس و حال خیلی خوبی به فرد می‌دهد. احساس پیروزی و مورد قبول واقع شدن بسیار شیرین است. مصاحبه کاری موفق، به شکل ضمنی این نوید را به شما می‌دهد که توانا هستید و مورد پذیرش عده‌ای قرار گرفته‌اید. خب چه چیزی از این بهتر. برای مصاحبه کاری موفق، لزومی ندارد حتما رزومه‌ ای بلند بالا از موفقیت‌های ریز و درشت داشته باشید. رعایت نکاتی در بیان کلمات، نحوه‌ی معرفی و … می‌تواند به شما کمک کند تا تأثیرگذار باشید.

1-هوشمندانه سؤال کنید

معمولا در پایان مصاحبه کاری، از شما می‌خواهند که سؤالات خود را از شرکت بپرسید. این موقعیت، زمان فوق‌العاده‌ای برای نشان دادن هوشمندی شماست. به هیچ‌وجه نگویید: «ممنون، سؤالی ندارم» یا سؤالات کلی و بی‌ربط نپرسید. با علم به اینکه چنین سؤالی از شما پرسیده می‌شود، قبل از اینکه وارد مصاحبه کاری بشوید، خود را آماده کنید. مثلا بگویید در ۶ ماه آینده جایگاه شغلی مورد نظر چه چشم‌اندازی خواهد داشت؟ سؤالات احمقانه و کلی نپرسید. اصلا و به هیچ‌وجه نگویید شرکت به دنبال چه ویژگی‌هایی در نیروی کار است. این سؤال مناسب نیست و شما در جایگاهی نیستید که آن را مطرح کنید.

2-پوشیدن لباس مناسب و پیروی از یک سری اصول

قبل از رفتن به مصاحبه شغلی سعی کنید؛ لباسی بپوشید که مناسب با فرهنگ سازمان و یا شرکت مورد نظر باشد. سعی کنید؛ برای مصاحبه مناسب‌ترین و شیک‌ترین لباس خود را بپوشید. این امر می‌تواند نشانگر این باشد که برای شما این شغل در جایگاه بالایی قرار دارد. سعی کنید قبل از مصاحبه هر گونه لوازم تزئینی را از خود دور کنید. اگر سیگاری هستید، به هیچ  عنوان قبل از مصاحبه سیگار نکشید؛ چرا که بوی نامطبوع آن می‌تواند نظر مصاحبه کنندگان را نسبت به پذیرش شما تغییر دهد. در صورت امکان قبل از رفتن به مصاحبه از یک عطر و یا ادکلن مناسب استفاده کنید و دندان‌های خود را به خوبی بشویید.

3-سر ساعت حاضر شدن و داشتن آرامش

برای اینکه دیر نکنید و سر ساعت برای مصاحبه حاضر شوید؛ بهترین کار این است که بنا به شرایطی که دارید ۱۵ دقیقه زودتر حرکت کنید. اگر زود به محل مصاحبه رسیدید، بهتر می‌توانید خود را با محیط جدید وفق دهید. حتی در پاره‌ای از اوقات از کسانی که آنجا کار می‌کنند، سولات کلیدی بپرسید؛ شاید آن‌ها شخص مصاحبه شونده را بشناسند و راهنمایی‌های مفیدی را در اختیارتان قرار دهند. یکی از نکات مهم در هنگام مصاحبه، داشتن آرامش است. سعی کنید؛ قبل از ورود به دفتر مصاحبه چند نفس عمیق بکشید و به هیچ عنوان به نتیجه مصاحبه فکر نکنید. از یاد نبرید قبل از ورود به دفتر موبایل و یا هر وسیله هشدار دهنده‌ای که به همراه دارید یا در حالت سکوت قرار دهید و یا آن‌ها را خاموش کنید.


4-رفتار مودبانه داشته باشید

یک قائده کلی برای مصاحبه این است که شما باید فردی مودب باشید. سعی کنید؛ هنگام ورود با سلام کردن وارد شوید و وقتی اجازه نشستن به شما داده شد، روی صندلی بنشینید. بسیاری از مصاحبه کنندگان کنجکاو هستند تا بدانند شما با دیگر افراد و یا همکاران آینده خود چگونه رفتار می‌کنید. بسیار مهم است که در نگاه اول شخص مصاحبه کننده چه تصویری از شما در ذهن خود می‌سازد. اگر شما با غرور وارد مصاحبه شوید؛ این غرور بی‌شک می‌تواند به ضررتان تمام شود. داشتن لبخند در هنگام مصاحبه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. البته وانمود نکنید که شاد هستید؛ چرا که وانمود کردن به امری که فاقد آن هستید به راحتی شما را لو می‌‌دهد و این امر در کل به ضررتان تمام می‌شود. شاید داشتن روابط عمومی بالا در مصاحبه‌ها تاثیرگذار باشد، اما رزومه و دانش شما نسبت به شغلی که قرار است، مسئولیت آن را بپذیرید، در جایگاه نخست قرار دارد.

5-جواب‌های مختصر همراه با اعتماد به نفس بالا

در هنگام مصاحبه دلیلی ندارد به هر سوالی که از شما می‌شود پاسخ بدهید. به هیچ عنوان به دنبال قانع کردن مخاطب خود نباشید. در صورت نیاز جواب‌ها را مختصر و مفید بدهید. شخصی که از شما مصاحبه می‌کند، می‌تواند از میزان دانش شما با جواب‌هایی که در اختیارش قرار می‌دهید، باخبر شود. پاسخ‌های بلند می‌تواند مصاحبه کننده را خسته کند. سعی کنید با پاسخ‌های کوتاه و مختصر وارد مرحله بعدی مصاحبه شوید. در هنگام مصاحبه به هیچ عنوان از کارفرمای قبلی و یا محیط کار قبلی صحبت نکنید. در صورت نیاز کار‌هایی که به شما مربوط می‌شد را به اختصار توضیح دهید. بد گفتن و غیبت کردن، نسبت به همکاران و محیط کار قبلی می‌تواند یک امتیاز منفی برای شما در بر داشته باشد. از یاد نبرید که آینده متعلق به شما است؛ اگر در این مصاحبه موفق نشوید، کار برای شما تمام شده نیست. خودتان را محدود به یک مکان و یا شخص خاص نکنید.

6-ناامید نباشید

به هیچ عنوان با ناامیدی سر جلسه مصاحبه حاضر نشوید؛ چرا که شاید بنا به هر دلیلی شما آن شخصی باشید که آن‌ها نیاز داشته باشند. با یاس و ناامیدی سر جلسه حاضر شدن نشانه عدم استقبال شما از شغل جدید است. این امر به تنهایی می‌تواند روی تصمیم گیری اعضای مصاحبه کننده تاثیرمنفی بگذارد، البته امیدواری زیاد نیز به هیچ عنوان ضامن استخدام شما نیست از یاد نبرید بهترین و بالا‌ترین امتیاز شما برای پذیرش رزومه و دانشی است که درباره شغل آینده خود دارید.

 مصاحبه شغلی موفق
مصاحبه شغلی موفق

 

بیشتر بخوانید
اختلالات سازگاری چیست؟

نکاتی که اصلا نباید بیان کنید

 

1. «خیلی منتظر ماندم!»

احتمالا می خواهید ناراحتی تان را بابت اینکه شما را منتظر نگه داشته اند اعلام کنید اما مطمئنا بابت این شکایت و غر زدن تان، امتیازی از رئیس کسب نمی کنید. البته یک شرکت یا سازمان خیلی خوب و معتبر نباید با منتظر نگه داشتن افراد، وجهه اش را خراب کند اما شما برای اینکه پل های پشت سرتان را خراب نکنید بهتر است این موضوع را به روی شان نیاورید!

2. «می دانم خیلی دیر کردم، اما …»

بله درست است، همانطور که نباید برای مصاحبه، خیلی منتظر بمانید، شما هم نباید فرد مصاحبه کننده را منتظر نگه دارید. حتما از قبل جوری برنامه ریزی کنید که به موقع سر ِ قرار برسید، حتی اگر شده کمی هم زودتر. اگر هم دیر کردید، سعی نکنید با بهانه آوردن و ذکر دلیل، توجه فرد مقابل تان را به این موضوع جلب کنید، یعنی لازم نیست به این مساله بپردازید؛ فورا یک عذرخواهی کوچک بکنید و این موضوع را رها کنید.

3. «شما ازدواج کرده اید؟ فرزند دارید؟ چند ساله تان است؟ و … »

لطفا حرفه ای عمل کنید! هرگز از فرد مصاحبه کننده هیچ سوال شخصی نپرسید یا هر سوالی که می تواند ناخوشایند باشد، چون حتما فضول و چندش آور به نظر خواهید رسید. یک سری از سوالات هم واقعا توهین آمیز هستند، مثلا اینکه فرد مصاحبه کننده خانمی باشد که باردار به نظر برسد و بخواهید از او بپرسید که آیا باردار است!

4. «در محل کار چه کسی هست که بهتر است با او ارتباطی نداشته باشم؟»

هنوز پا به محل جدید کارتان نگذاشته، خودتان را آشفته و درگیر مسائل همکاران نکنید. چون آدم کوته فکر و کم ارزشی جلوه خواهید کرد. گفتن چنین حرف هایی باعث می شود مدیر یا فرد استخدام کننده به شما شک کند که ممکن است یک آدم خبرچین و دورو باشید. معمولا افراد شایعه ساز و شایعه پراکن در اداره ها، دردسرساز و مشکل آفرین هستند چون اطلاعات درست و نادرست را به همکاران سو ءاستفاده چی می رسانند. پس جوری حرف نزنید که فرد مصاحبه کننده فکر کند شما قرار است برای سازمان، دردسر ایجاد کنید.

5. تحت هیچ شرایطی از الفاظ زشت استفاده نکنید

عصبانی شدن و فحش دادن و استفاده از الفاظ زشت حتی برای کسی که آنجا حضور ندارد، قطعا باعث شکست تان خواهد شد. حتی حرف هایی که بیانگر نژادپرستی، توهین به قومیتی خاص، جانبداری از یک ایده یا … باشند هم می توانند همین نتیجه را داشته باشند. به هیچ چیز و هیچ کسی بی حرمتی نکنید. لعن و نفرین کردن، ناسزاگویی و کسی یا چیزی را باعث مصیبت عنوان کردن، نسبت به هر چیز و هر کسی که باشد، رفتاری کاملا غیرحرفه ای و زننده و عوامانه و گستاخانه است. ضمنا تحقیقات علمی نشان داده افرادی که از الفاظ رکیک استفاده می کنند، از هوش کمتری برخوردارند.

6. «ببخشید، من باید به این تماس پاسخ بدهم»

حتما حین مصاحبه گوشی تان را سایلنت کنید تا مجبور نشوید از این جمله استفاده کنید. اما ممکن است فراموش کنید و هنگام مصاحبه و گفتگو، گوشی تان زنگ بخورد، ابدا جواب ندهید چون بی ادبی نسبت به فرد مقابل محسوب می شود، حتی اگر به صفحه نگاه کنید تا مثلا پیامک «بعدا با شما تماس می گیرم» را ارسال کنید. به جای این کار، فورا عذرخواهی کرده و گوشی تان را سایلنت کنید.

7. «من فقط به یک کار نیاز دارم»

حتما اشتیاق و هیجان خود را مهار کنید. البته طبیعی است که مشتاق استخدام شدن باشید اما بهتر است نزد فرد مصاحبه کننده، معترف به این اشتیاق نباشید. وقتی می خواهید برای مصاحبه بروید، حتما از قبل خودتان را برای این سوال آماده کنید:«چرا مایل هستید اینجا کار کنید؟»

اشتیاق، رغبت و انرژی برای کسی که دنبال یک کار خوب است، بسیار کمک کننده و مفید است اما باید هیجانات خود را کنترل کنید و هنگام مصاحبه، عجول و هیجان زده به نظر نرسید. خود را آماده کنید که درمورد اهداف بلندمدت خود صحبت کنید و علاقه تان را نسبت به کار در آن کمپانی نشان دهید و اینکه بسیار مایلید در مهارت های حرفه ای خود پیشرفت کنید. بی تفاوت نشان دادن خودتان، قطعا نتیجه ی خوبی ندارد اما اگر احساسات خود را نیز کنترل نکنید ممکن است حرف های نسنجیده ای به زبان بیاورید که شرایط تان را خراب کند.

8. «ببخشید، من خیلی عجله دارم»

برای چه چیزی عجله دارید؟ باید سر یک قرار حاضر شوید؟ فرقی نمی کند کجا و چرا می خواهید زودتر بروید، به هر حال سعی کنید برنامه تان را جوری تنظیم کنید که روز مصاحبه، شتاب زده نباشید. شاید فکر کنید می توانید خودتان را کنترل کنید و عجله داشتن خود را بروز ندهید اما معمولا تحت چنین شرایطی، زبان بدنی تان و استرسی که دارید ناخودآگاه این شتاب را لو خواهد داد.

9. «این شرکت آنطور که فکر می کردم نیست»

شما تنها به عنوان یکی از نامزدهای استخدام نشسته اید، نه به عنوان یک منتقد! به این اشاره نکنید که ناامید شده اید یا این شرکت نتوانسته است توجه شما را جلب کند.

10. «هی پسر، عزیزم، … »

این کار جوری ریسک کردن است. برخی از افراد به طور کلی نسبت به این که «جناب» و «عزیزم» و «پسر» و … خطاب شوند بی تفاوتند، اما عده ای هم واقعا آزرده می شوند. بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید تا مبادا بی ادب و عامی جلوه کنید.به طور کلی استفاده از واژه های عامیانه یا زبان غیررسمی و خودمانی در چنین موقعیت هایی درست نیست، مگر اینکه مطمئن باشید این جور چیزها با تیپ و فرهنگ آن سازمان جور درمی آید. به هر حال در خودمانی شدن زیاده روی نکنید.

11. «ولی من به این کار عادت ندارم»

اگر شروع کنید به صحبت در مورد اصول و مبانی کار جدیدتان، اینطور به نظر خواهد رسید که فکر می کنید بهتر از هر کس دیگری می دانید. نقد و بررسی روال کار سازمان، قطعا باعث خواهد شد فرد مصاحبه کننده از شما ناراضی بشود. ضمنا مطالعات نشان می دهد، افراد قابل و بسیار باهوش، «انعطاف پذیر بوده و می توانند در زمینه های مختلفی مهارت های خود را رشد دهند.» چسبیدن به عادات و شیوه های قدیمی خودتان می تواند شما را کوته فکر و لجوج و بدقلق جلوه بدهد.

 مصاحبه شغلی موفق
 مصاحبه شغلی موفق

نکات  مهم برای مصاحبه شغلی موفق

زبان بدن، نوع حرکات و فیزیک بدنی و نوع صحبت در یک مصاحبه شغلیم موفق مهم است. این نکات را به خاطر بسپارید.

۱. حالت دست‌هایتان را باز و معلوم بگذارید

نشان دادن کف دست‌ها صداقتتان را نشان می‌دهد. سعی کنید دست‌هایتان را بیش از حد تکان ندهید؛ اما می‌توانید با قرار دادن نوک انگشت‌ها به هم حالتی گنبدی شکل به وجود بیاورید و اعتماد به نفستان را به رخ بکشید.

تنها در صورتی که استرس دارید، دست‌هایتان را از دید مصاحبه‌گر پنهان کنید. آن هم به صورت موقت. در غیر این صورت پنهان کردن دست کمی بی‌اعتمادی به وجود می‌آورد.

در ضمن ضربه زدن با انگشت نشان دهنده بی قراری، دست‌به سینه شدن نشانه ناامیدی و استفاده بیش از حد از دست، آزاردهنده و مزاحم است. از قبل، کار با دست را تمرین کنید.

۲. خودتان را آماده کنید تا احساس قدرت کنید

تعداد فزاینده‌ای از تحقیقات می‌گویند شما به راحتی می‌توانید باعث شوید در موقعیت‌های کسب و کار احساس قدرت کنید و قدرتمند ظاهر شوید. در مطالعه‌ای، مشخص شد شرکت‌کنندگانی که درباره زمانی نوشتند که روی افراد اعمال قدرت داشتند، احتمال بیشتری داشت در یک کار گروهی، روی گروه نفوذ داشته باشند و آن نفوذ حتی دو روز بعد هم باقی مانده بود.

مطالعه‌ای دیگر نشان داد برخی دانشجویان دو ژست گسترده و باز را هر کدام برای یک دقیقه پیش از صحبت کردن درباره شغل رویایی‌شان تمرین کردند، در حالی که دیگران ژست‌های کم قدرت (جمع و بسته) را به کار گرفتند. نتایج نشان داد دانشجویان گروه پرقدرت با نمره اعتماد به نفس بیشتر رده‌بندی شدند و احتمال بیشتری داشت به آن‌ها شغل‌های فرضی پیشنهاد شود.

مشخصاً ایده خوبی نیست که هنگام مصاحبه یک ژست قدرت بگیرید، اما مطمئناً می‌توانید پیش از ورود به ساختمان یا اتاق کنفرانس این کار را بکنید. برای مثال، می‌توانید با پاهایی باز به اندازه عرض شانه‌ها بایستید و دست‌هایتان را بالای سرتان بگیرید.

 

بیشتر بخوانید
 درمان و علائم اختلال سوگ

 برای دریافت وقت مشاوره باکلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *