شکل گیری هویت جنسی کودکان

شکل گیری هویت جنسی کودکان

هویت جنسی به معنی تشخیص ذهنی فرد از خود به عنوان یک مرد یا زن است. این ذهنیت در دوران کودکی شروع می شود و در نوجوانی قوی تر می شود و پایدار می شود. هویت جنسی، در واقع، رفتارهای بیرونی است که به صورت مردانه و زنانه و تصویر ذهنی درونی یک شخص مشخص می شود.

آنها بسیاری از رفتارها یا فعالیت های خود را بر اساس این تصویر انتخاب می کنند. بنابراین، هویت جنسیتی تأثیر زیادی بر زندگی کل فرد از دوران کودکی تا بزرگسالی دارد. اما اگر یک هویت جنسی ناقص ایجاد شود، برای فرد مشکل ایجاد خواهد شد.

نقش فرهنگ در هویت جنسی

گرچه جنسیت مصداق زیست شناختی است، هویت جنسیتی به طور کلی از لحاظ فرهنگی تعیین می شود. جامعه چگونه هویت جنسیتی را تعریف می کند؟ بستگی به چارچوب های فرهنگی دارد. تعاریف فرهنگی هویت جنسیتی به نقش های اجتماعی جنسی مرتبط است. این نقشها به الگوهای بقای اجتماعی، چارچوبهای اقتصادی، سیستمهای ارتباطی، نظام مذهبی و غیره مربوط است.

رابطه هویت جنسیتی با نقش جنسیتی

مفهوم هویت جنسیتی مربوط به نقشهای جنسیتی است. نقش جنسیتی نمایانگر شخصیت بیرونی است که نشان دهنده هویت جنسیتی است. هویت جنسی تقریبا همیشه به عنوان یک نتیجه از ترکیبی از عوامل داخلی و خارجی یا عوامل اجتماعی شناسایی می شود. از سوی دیگر، نقش جنسیتی جامعه با عوامل قابل ملاحظه ای مانند رفتار و ظاهر شناسایی می شود. به عنوان مثال، اگر کسی خود را به عنوان یک انسان در نظر بگیرد و احتمال بیشتری دارد که جنسیت شخصی خود را با اصطلاح مرد تعریف کند، هویت جنسی او مرد است. با وجود این نقش جنسیتی، او مردی است که ویژگی های مردانه در رفتار، لباس و شخصیت او دارد.

تکامل هویت جنسی از دوران کودکی

کودکان تا سن دو سالگی درباره جنسیت چیز زیادی نمی فهمند و رفتارهای جنسیتی زیادی نشان نمی دهند. مفهوم جنسیت در کودکان به تدریج بین ۳ تا ۵ سال سن شروع می شود. پیش از سن پنج سالگی، به نظر می رسد که بچه ها از پایداری مفهوم جنسیت درکی نمی کنند. به عنوان مثال، یک کودک جوان ممکن است از مدرس خود سوال کند، “آیا در کودکی یک دختر یا پسر است؟” یا یک پسر جوان ممکن است بگوید که او می خواهد مادر شود وقتی او رشد می کند.

پس از پنج سالگی، کودکان بر این باورند که تغییر در لباس و مدل مو، جنسیت را تغییر نمی دهد. از آنجا که کودکان شروع به فکر کردن درباره جنسیت می کنند، نقش های جنسیتی را در هویت های خود ترکیب می کنند. در سن ۵-۶، کودکان احتمال بیشتری برای پیوستن به گروه های همجنسگرا دارند. بیشتر به دنبال اطلاعات مربوط به جنس هستند. آنها همچنین در مورد استفاده از کلیشه های جنسیتی بسیار سخت گیرند. بین سنین ۷ تا ۱۰ ساله، بچه ها راحت تر و انعطاف بیشتری نسبت به حفظ محیط اطراف دارند. در این سن، پسران و دختران انتخاب راحت تر با اتومبیل یا عروسک بازی می کنند.

شکل گیری هویت جنسی کودکان
شکل گیری هویت جنسی کودکان

نقش والدین در شکل گیری هویت جنسی کودکان

همه کودکان باید نقش های مختلف جنسیتی و سبک های مختلف بازی را دنبال کنند. والدین می توانند محیطی برای کودک فراهم کنند تا منعکس کننده تنوع در نقش های جنسی باشد. همچنین فرصت های مختلف برای هر کودک را تشویق می کند. برخی از ایده ها عبارتند از:

-کتاب ها و پازل های کودکان که نقش های جنسیتی متفاوت را نشان می دهند. به عنوان مثال، یک پدر در خانه، یک مادر کارگر، یک پرستار مرد، یک افسر پلیس زن …

-طیف وسیعی از اسباب بازی ها را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اسباب بازی های مختلف مانند اتومبیل، عروسک، ، بازی های اکشن و …

-در ۶ سالگی، بیشتر وقت خود را صرف بازی با همجنسگرایان می کنند. آنها همچنین تمایل بیشتری به ورزش و فعالیت های مرتبط با جنسیت خود دارند. مهم است که اجازه دهید بچه ها در مورد دوستان، بازی ها، ورزش ها و فعالیت های دیگر انتخاب کنند. خوب است که بررسی کنید که گرایش های کودک شما به فعالیت ها و گروه ها بهتر شناخته شده است. همچنین مطمئن شوید که بدون تجربه تجاوز یا آزار و اذیت احساس می کنید.

علائم اختلال هویت جنسی در کودکان:

بسیاری از والدین از علاقه فرزند پسرشان به لباس های دخترانه یا تفنگ بازی دخترشان دچار این نگرانی می شوند که فرزندشان مطابق با جنسیت خود رشد نکند. ضمن یادآوری این نکته که در بسیاری از موارد جای نگرانی نیست، باید بدانید که برای تشخیص اختلال هویت جنسی در یک فرد علائم زیر باید حداقل به مدت 6 ماه در او دیده شوند. در کودکان این علائم ممکن است شامل:

-اعلام مداوم اینکه پسر است در حالی که ویژگی های ظاهری دخترانه دارد، یا برعکس

-تمایل به دوستی با جنسیتی که خود را با آن هویت یابی می کند

-رد کردن اسباب بازی، لباس و بازی های مرتبط با جنسیت فیزیکی خود

-امتناع از ادرار کردن، نشسته یا ایستاده، به نحوی که برای هر جنسیت رایج است.

-تنفر از دستگاه تناسلی خود و تمایل به داشتن دستگاه تناسلی جنس مخالف

-احساس نگرانی در مورد تغییرات بدن خود در دوره بلوغ

آیا ممکن است علائم کودک من تنها برای یک دوره کوتاه باشد؟

یکی از مهم ترین سوالات والدین کودکانی که دچار اختلال هویت جنسی هستند این است که آیا ممکن است این علائم تنها برای دوره کوتاهی باشند؟

متاسفانه، مشخص نیست. همه کودکانی که در دوره کودکی خود چنین حسی دارند، ممکن است در بزرگسالی این طور نباشند.

پس والدین باید در برخورد با دخترشان که می خواهد لباس پسرانه بپوشد یا پسری که می خواهد عروسک داشته باشد، چه برخوردی داشته باشند؟ توصیه روانشناسان در این رابطه این است که اجازه دهید فرزندتان شما را هدایت کند. اجازه دهید همان کسی باشد که می خواهد و به او در رفع نیازهایش کمک کنید.

بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان نیز در مورد جنسیت خود احساسات متفاوتی دارند. زمانی آن را قبول دارند و گاهی از داشتن این جنسیت احساس راحتی ندارند. در این شرایط باید با کمک روانشناس و مشاور احساس واقعی خود را مشخص کنند.

 

بیشتر بخوانید
راهکار های طلایی برای رهایی از وابستگی عاطفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *