ساپيوسکشوال چیست؟

ساپيوسکشوال چیست؟

ساپيوسکشوال چیست؟چه ویژگی یا خصیصه‌ای است که بیش از همه شما را جذب دیگران می‌کند و به بیان دیگر، زمانی که به شریک زندگی ایده‌آل‌تان فکر می‌کنید، چه ویژگی‌هایی را برای او متصور می‌شوید؟ با وجود اینکه بیشتر افراد به‌هنگام جواب دادن به این سؤال به چگونگی خندیدن، رنگ چشم‌ها یا ویژگی‌های ظاهری دیگر فکر می‌کنند، هستند کسانی هم که ملاک نسبتا منحصربه‌فردتری برای انتخاب‌شان دارند. منظور ما کسانی است که برای انتخاب شریک زندگی یا شکل دادن رابطه با جنس مخالف، بیش از آنکه به ویژگی‌های ظاهری‌اش فکر کنند، تفکرات، ذهنیات و ذکاوت او را مد نظر قرار می‌دهند. به این افراد «ساپیوسکشوال» گفته می‌شود. این مقاله به معرفی مفهوم اصطلاح یادشده اختصاص دارد و پس از ارائهٔ توضیحاتی کلی دربارهٔ آن، شما را با دوازده نشانهٔ افراد ساپیوسکشوال آشنا خواهیم کرد که آن‌ها را از سایرین متمایز می‌کند. با ما همراه باشید.

پیش از هر چیز بهتر است ببینیم معنای این واژه چیست. ساپیوسکشوال، به انگلیسی Sapiosexual، از دو کلمهٔ «Sapiens» به معنای باهوش یا خردمند، و «Sexual» تشکیل شده است. طبق تعریفی که در دیکشنری اوربان (Urban) برای این واژه ارائه شده، شخصِ ساپیوسکشوال کسی است که برای برقراری رابطهٔ جنسی، بیش از هر چیز دیگری هوش و ذکاوت طرف مقابلش را ملاک قرار می‌دهد. به بیان بهتر، این شخص بیشتر از آنکه به ظاهر زیبا و دیگر ویژگی‌های این‌چنینی اهمیت بدهد، به‌دنبال یافتن ویژگی یادشده در طرف مقابلش خواهد بود.

اشخاص ساپیوسکشوال، به واسطهٔ مغز و ذهنیات طرف مقابل‌شان تحریک می‌شوند و بینش و فراست او برایشان هیجان‌انگیز و مجذوب‌کننده است. آن‌ها به پیدا کردن کسانی گرایش دارند که ذهنی نافذ، کنجکاو و جسور (به این معنا که از مطرح کردن پرسش‌ها و مسائل غیرمتداول واهمه‌ای نداشته باشند) دارند.

"<yoastmark

نشانه هاي افراد ساپيوسکشوال

1. هوش و خرد بالا، در کنار گفت‌وگوهاي مفهومي، موجب تحريک اشخاص ساپيوسکشوال مي‌شود و برايشان الهام‌بخش است
بيشتر ما از گفت‌وگويي خوب که هدفي را دنبال کند لذت مي‌بريم، اما تفاوتي که شخص ساپيوسکشوال با ديگران دارد اين است که طي روندي روزانه، به گفت‌وگو با کسي که خودش انتخاب کرده است نياز دارد. اگر اين خواسته‌اش برآورده نشود، احساس کمبود خواهد داشت. کساني که دربارهٔ افکار يا پرسش‌ها يا اطلاعات‌شان دربارهٔ زندگي صحبت مي‌کنند، تحسين اين اشخاص را برخواهند انگيخت و در نظرشان جذابيت ويژه‌اي پيدا خواهند کرد.

2. مدرک علمي اهميتي براي اشخاص ساپيوسکشوال ندارد و مهم‌ترين ملاک‌شان، هوش و ذکاوت است
اين اشخاص عادت دارند بادقت و تعمق بيشتري شخصيت سايرين را زير نظر بگيرند. اگر در پس ظاهر آراسته و زيباي ديگران دانش و ذکاوت پيدا نکنند، حضور در کنار آن‌ها برايشان کسل‌کننده خواهد بود. حتي تصور اينکه با چنين کسي زير يک سقف بروند، برايشان دشوار است. اشخاص ساپيوسکشوال، بيش از آنکه به ميزان درآمد يا شغل و ديگر مسائل اين‌چنيني توجه کنند، هوش و ذکاوت طرف مقابل‌شان را ملاک انتخاب خود قرار مي‌دهند.

3. عاشق مباحثه هستند
اگر کسي آن‌ها را به شرکت در مباحثه‌اي بخصوص دعوت کند، با احساس تعمق بيشتري جذب آن‌ها خواهند شد. در واقع در آن‌ها طرف‌صحبتي را خواهند يافت که هميشه توانايي وسعت بخشيدن به دايرهٔ تفکرشان را خواهد داشت و از استفاده کردن دانش‌شان براي امتحان کردن يا متقاعد کردن ديگران واهمه‌اي نخواهند داشت. شخص ساپيوسکشوال با دادن القابي مانند يک‌دندگي يا رياکاري آن‌ها را قضاوت نخواهد کرد و اشتياق و عطش‌شان براي گفت‌وگوهاي هوشمندانه را تحسين خواهد کرد.

4. جذابيت ظاهري را هم تحسين مي‌کنند، اما به گفت‌وگو علاقهٔ بيشتري نشان مي‌دهند
مشخصا براي اينکه جذب کسي بشويد، جذابيت ظاهري او هم اهميت دارد و نمي‌توان اين مسئله را انکار کرد. اما اشخاص ساپيوسکشوال، نمي‌توانند صرفا به ظاهر زيبا بسنده کنند. مسئله کليدي براي آن‌ها، گفت‌وگو کردن است و هر چقدر هم کسي زيبا باشد، اگر نتواند با گفت‌وگوهاي هدفمند به دانش اين اشخاص بيفزايد، به‌سرعت برايشان کسل‌کننده خواهد شد.

5. اشخاص ساپيوسکشوال هر چه بيشتر کسي را بشناسند، بيشتر جذبش خواهند شد
برخلاف انسان‌هاي معمولي که احتمالا در نگاه اول شيفتهٔ يکديگر مي‌شوند، اشخاص ساپيوسکشوال به‌تدريج درگير رابطه مي‌شوند. در واقع آن‌ها تمايل دارند براي پي بردن به عمق وجود ديگران و دانش و هوش بالايشان زحمت بکشند. کسي که شايد نتوان گفت جذاب‌ترين شخص در جمع است، اما از رفتار و سکناتش اين طور بربيايد که نوعي شيفتگي و عطش براي زندگي و مسائل مختلف دارد، بيشترين جذابيت را براي ساپيوسکشوال‌ها دارد و تمام تلاش‌شان را مي‌کنند تا خودِ واقعيِ او را بيشتر و بيشتر درک کنند. به‌مرور زمان و با پي بردن به دانش، هوش، هوش هيجاني، شيوهٔ منحصربه‌فرد صحبت کردن و رويکردشان در حل کردن مشکلات مختلف، بيشتر جذب او خواهند شد. اين اشخاص تمايل دارند مسير منتهي به هدف را آهسته و پيوسته طي کنند.

6. از گفت‌وگوهاي کوتاه‌مدت بيزار هستند
اگر نتوانند با کسي گفت‌وگويي مفهومي و بلندمدت داشته باشند، از بودن در کنار او احساس خوشايندي نخواهند داشت. گفت‌وگوي سرسري کابوس آن‌هاست و به‌جاي گوش دادن به کسي که به‌عنوان مثال مي‌خواهد دربارهٔ سردي يا گرمي هوا صحبت کند، ترجيح مي‌دهند در خلوت و سکوت خودشان سر کنند. بيشتر کساني تحسين اشخاص ساپيوسکشوال را برمي‌انگيزند که با استفاده از دانش و ذکاوت‌شان به گفت‌وگو شاخ و برگ بدهند و با مطرح کردن سؤال‌ها و ايده‌هاي مختلف، آن را به گفت‌وگويي ثمربخش تبديل کنند.

7. رفتارها و صحبت‌هاي احمقانه و پرخاشگرانه اشخاص ساپيوسکشوال را به‌شدت ناراحت مي‌کند
اشخاص ساپيوسکشوال به هيچ عنوان نمي‌توانند کساني را که مي‌خواهند با پرخاشگري و به‌زور حرف‌شان را به کرسي بنشانند تحمل کنند؛ همين‌طور مردان و زناني را که نوعي حماقت از گفتار يا رفتارشان برمي‌آيد و به‌سادگي، از موضع‌شان کناره مي‌گيرند. در مقابل، جذب کساني مي‌شوند که در کمال آرامش‌خاطر با موقعيت‌هاي دشوار روبه‌رو مي‌شوند و با اتکا به ذکاوت‌شان آن را حل مي‌کنند. کساني تحسين آن‌ها را برمي‌انگيزند که توانايي جدا کردن احساسات از منطق را داشته باشند و به‌هنگام خارج شدن اوضاع از کنترل، از کوره در نروند.

8. اشخاص ساپيوسکشوال جايي مثل کتاب‌فروشي را براي ملاقات با ديگري، به کافي‌شاپ و امثال آن ترجيح مي‌دهند
اين اشخاص ترجيح مي‌دهند اولين قرار ملاقات‌شان با جنس مخالف در جايي مثل کتاب‌فروشي اتفاق بيفتد و هميشه رؤياي چنين ملاقاتي را در سر دارند. براي شخص ساپيوسکشوال، کتاب‌فروشي به منزلهٔ مکاني است که در آن قادر خواهد بود کسي را پيدا کند که از لحاظ ذهني و طرز تفکر متعالي‌تر از انسان‌هاي معمولي است. به‌علاوه، مکان‌هايي مثل کتاب‌فروشي مي‌توانند الهام‌بخش شروع بحث‌ها و گفت‌وگوهاي مفهومي‌تر بشوند.

9. اين اشخاص معمولا شنونده‌هاي فوق‌العاده خوبي هستند
آن‌ها عاشق اين هستند که از ديگران چيزي ياد بگيرند، به همين خاطر هميشه سعي مي‌کنند شنونده‌هاي خوبي باشند و در اين کار مهارت دارند. کسي که براي شخص ساپيوسکشوال حائز اهميت است، با صحبت کردن دربارهٔ مطلب جديدي که ياد گرفته است يا برايش مجذوب‌کننده بوده است، تحسين او را برخواهد انگيخت. چنين گفت‌وگويي اطلاعاتش را بيشتر خواهد کرد. به‌علاوه، ديدن اينکه کسي با شيفتگي دربارهٔ علمش به چيزي بخصوص صحبت مي‌کند، برايش بسيار جذاب است. او مي‌تواند ساعت‌ها بدون اينکه احساس خستگي کند، به صحبت‌هاي چنين کسي گوش بدهد.

10. جمله‌بندي درست و رعايت قواعد دستوري براي اين اشخاص بسيار اهميت دارد
يکي ديگر از نشانه‌هاي رايج اشخاص ساپيوسکشوال اين است که جمله‌بندي‌هاي نادرست يا رعايت نکردن قواعد دستوري در پيام‌هاي متني ديگران را نمي‌توانند تحمل کنند. در صورت مواجه با چنين سبک نگارشي‌اي، به‌احتمال زياد، از ادامهٔ تبادل پيام خودداري خواهند کرد.

11. صِرف مطالعهٔ زياد براي‌شان به معناي باهوش بودن طرف مقابل نيست
بيشتر مردم دانش يا سواد بالا را به معناي اطلاعاتي مي‌دانند که کسي از موضوعات محسوس يا درک‌شدني دارد. اين در حالي است که براي شخص ساپيوسکشوال، صِرف چنين دانشي مجذوب‌کننده نيست. ويژگي‌هايي چون هوش هيجاني و خودآگاهي براي او جذابيت بيشتري دارند و بيش از همه شيفتهٔ کساني مي‌شود که درک خوبي از احساسات‌شان دارند و با اتکا به قدرت ذهني، از پس موقعيت‌ها و مسائل مختلف برمي‌آيند. او در اين‌گونه ويژگي‌ها نوعي پختگي پيدا مي‌کند و از آن لذت مي‌برد.

12. هميشه به‌دنبال يادگيري هستند
فکر اينکه وقت کافي براي نشستن در خانه و ديدن برنامه‌هاي مستند آموزنده داشته باشد، براي شخص ساپيوسکشوال ايده‌آل است. او شيفتهٔ هر چيزي است که ذهنيات و تفکراتش را گسترده‌تر کند و وسعت ببخشد و هميشه به‌دنبال موقعيت‌هايي براي يادگيري و پيشرفت است و معمولا سعي در برقراري ارتباط با کساني دارد که به نظرش باهوش‌تر مي‌آيند؛ چراکه مي‌تواند از آن‌ها چيزهاي تازه ياد بگيرد. يکي از علايق او مي‌تواند شرکت در سخنراني‌هاي مباحثي باشد که چندان با آن‌ها آشنايي ندارد. اين مسئله مي‌تواند او را به چالش بکشد. کسب اطلاعات دربارهٔ موضوعات ناشناخته برايش لذت‌بخش است.
اگر کسي که براي شخص ساپيوسکشوال حائز اهميت است، چنين علاقه‌اي به يادگيري نداشته باشد، به احتمال زياد، رابطه‌شان چندان به درازا نخواهد کشيد.

ساپيوسکشوال چیست؟ساپيوسکشوال چیست؟ساپيوسکشوال چیست؟ساپيوسکشوال چیست؟ساپيوسکشوال چیست؟ساپيوسکشوال چیست؟ساپيوسکشوال چیست؟ساپيوسکشوال چیست؟ساپيوسکشوال چیست؟ساپيوسکشوال چیست؟

 برای دریافت وقت مشاوره باکلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید

بیشتر بخوانید
دروغگویی در کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *