تاثیر سحرخیزی بر موفقیت در زندگی

تاثیر سحرخیزی بر موفقیت در زندگی

سحرخیزی فواید بسیاری در بر دارد. دانستن فواید سحر خیزی ، انگیزه لازم برای صبح زود از خواب بیدار شدن را به شما می‌دهد.

فواید سحرخیزی:

1- سلامتی
سحرخیزی پایه زندگی سالم است. بدن انسان طوری طراحی شده است که هماهنگ با طبیعت عمل کند. طبق این طراحی ما باید زمان طلوع خورشید از خواب برخیزیم و با غروب خورشید بخوابیم. ولی اغلب اینگونه عمل نمی‌کنیم و حتی گاهی اوقات کل شب بیداریم و روز‌ها تا ظهر می‌خوابیم. تمام این‌ها عادات بدی هستند که به سلامتی ما ضربه می‌زنند، ما می‌بایست طبق طبیعت خود رفتار کنیم و سحرخیز باشیم.
مطمئناً ایجاد تغییرات اساسی در برنامه خواب آسان نیست و حتی مقداری استرس زاست. بنابراین باید سعی کنید هر روز مقداری زود‌تر از خواب برخیزید و این کار را به طور مستمر انجام دهید تا بصورت عادت درآید، بدین ترتیب می‌توانید سحرخیز باشید.2- مدیریت زمان
هر روز صبح زود از خواب برخیزید و به زودی درمی یابید که به فرد متفاوتی تبدیل شده‌اید. فردی با اعتماد به نفس بیشتر و مؤثر‌تر. سحرخیزی انرژی شما را در طول روز افزایش می‌دهد. زمانی که ساعت زنگ می‌زند، از رختخواب بیرون بیایید و هیچگاه زنگ ساعت را برای دقایق بعدی تنظیم ننمایید. این بد‌ترین کار برای بدست آوردن عادت سحرخیزی است. زمانی را برای دوش گرفتن در نظر بگیرید. چای یا قهوه بنوشید و به سمت محل کارتان بروید. هم اکنون برای رسیدن به بهترین‌ها آماده‌اید.

3- استفاده از فرصت ها
به مزیت‌هایی فکر کنید که با سحرخیزی بدست می‌آورید، حتی اگر کوچک باشند. دوست ندارید در ترافیک صبحگاهی بمانید؟ یا شاید از مشاهده طلوع آفتاب لذت می‌برید. صرف یک لیوان قهوه در بیرون از منزل نیز بسیار دل انگیز است و بسیاری از مزیت‌های دیگر. فقط سحرخیز باشید و از فرصت‌ها استفاده کنید.

4- در زمان حال زیستن
حال به اموری بیاندیشید که تا آخرین لحظات انجام آن‌ها را به تعویق می‌اندازید. این امور در ساعات اولیه روز نیز قابل انجامند. آیا وزن اضافه کرده‌اید و برای رفتن به سالن بدنسازی فردا را در نظر گرفته‌اید؟ ولی تاکنون چند بار این تصمیم خود را فردای آن روز عملی کرده‌اید؟ صبح‌هایتان را در بیرون از منزل بگذرانید و می‌بینید به سرعت اضافه وزنتان از بین می‌رود. اگر رفتن به سالن بدنسازی را دوست ندارید، کاری را انجام دهید که مورد علاقه‌تان است مثلا در هوای آزاد و تازه پیاده روی کنید.

5- به حقیقت پیوستن آرزوها
هر فرد آرزوی انجام کارهای زیادی را دارد که هیچگاه وقت کافی برای انجام آن‌ها به دست نمی‌آورد. با سحرخیزی زمانی بدست می‌آورید تا آرزوهای خود را عملی کنید. می‌توانید یادگیری زبان‌های خارجی را آغاز کنید، شروع به نوشتن کنید و یا به تفریحاتی بپردازید که از مدت‌ها پیش زمانی برای آن‌ها نداشته‌اید. به یاد داشته باشید که چقدر انجام کارهای مورد علاقه‌تان مفرح و سرگرم کننده است.

تاثیر سحرخیزی بر موفقیت در زندگی
تاثیر سحرخیزی بر موفقیت در زندگی

تاثیر سحرخیزی بر سلامت

چربی بیشتری در ورزش صبحگاهی سوخته می شود. محققان دریافتند افرادی که صبح‌ها زود برمی‌خیزند و با شکم خالی ورزش می‌کنند، ۲۰ درصد بیشتر چربی می‌سوزانند و علاوه بر این اندورفین آزادشده برای شروع روز حال خوبی به آن‌ها می‌بخشد.

وزن مناسب تر

ریسکافزایش وزن در افراد شب بیدار، بیشتر است. مطالعات نشان می دهد، دیر خوابیدن باعث می شود در پایان روز کالری بیشتری مصرف شود. افراد شب بیدار معمولا سبزی و میوه کمتر وغذاهای ناسالم بیشتری نسبت به سحرخیزان مصرف می کنند. همچنین نداشتن فرصت مناسب برای ورزش، احتمال چاقی در افراد شب بیدار را افزایش می دهد. به همین دلیل، احتمال بیماری های قلبی و گوارشی و نیز اختلالات عروق مغزی در این افراد بیشتر است.

داشتن احساس بهتر

سحرخیزبودن نه تنها بر سلامت واقعی شما تاثیرگذار می گذارد، بلکه بر این که چه احساسی نسبت به خودتان دارید نیز تاثیر بسیار زیادی دارد. سحرخیز بودن باعث می شود، احساس کنید زندگی سالم تری دارید. در مطالعه ای که محققان در این زمینه انجام داده اند، نشان می دهد که نرخ ارزیابی سلامت در کسانی که شب زود می خوابند و صبح زود بیدار می شوند، بالاتر است. بنابراین با داشتن احساس سلامت، انگیزه فرد برای سالم ماندن و رفتارهای مثبت سلامت نیز افزایش پیدامی کند.

سالم ‌تر غذا می خورید.

هنگامی که عجله دارید ممکن است وسوسه شوید در مسیر رفتن به محل کار غذاهای ناسالمی مانند یک دونات یا کیک را به عنوان صبحانه انتخاب کنید. اما تمام این کالری های اضافی صبحگاهی می توانند به سرعت روی یکدیگر جمع شده و به بروز مشکلات سلامت مانند چاقی منجر شوند. نتایج مطالعه ای که در سال 2011 توسط دانشگاه نورث وسترن انجام شد، نشان داد افرادی که شب ها دیر می خوابند نسبت به افرادی که صبح زود از خواب بیدار می شوند روزانه 248 کالری بیشتر دریافت می کنند، دو برابر بیشتر فست فود و نصف آنها میوه و سبزیجات مصرف می کنند. افرادی که تا دیر وقت بیدار بودند از متوسط شاخص توده بدنی (BMI) بالاتری نیز برخوردار بودند.

در مقابل، اگر سحرخیز باشید از زمان کافی برای درست کردن صبحانه ای سالم و سرشار از پروتئین (به عنوان مثال، تخم مرغ، میوه، و نان تست گندم سبوس دار) برخوردار خواهید بود و به واسطه احساس سیری، کمتر درگیر هوس خوردن تنقلات و میان وعده ها در طول روز می شوید.

تاثیر سحرخیزی بر موفقیت در زندگی
تاثیر سحرخیزی بر موفقیت در زندگی

چرا برای موفق شدن باید صبح زود بیدار شد؟

بسیاری از افراد موفق در زمینه های مختلف شغلی در مورد صبح زود بیدار شدن ، قبل از همه برخاستن، و پیروزی بر روز صحبت میکنند. بسیاری از این افراد میگویند که ساعت ۴ صبح برای ورزش بیدار می‌شوند و بعد از ورزش و استحمام روز خود را شروع می کنند. حتی، اپلیکیشنی به نام ساعت راک برای بیدار شدن در صبح زود وجود دارد

اگر فردی آرمان‌گرا هستید، بدانید زود بیدار شدن در روز رمز موفقیت نیست. اما، اگر به اندازه کافی زود بیدار شوید، برای انجام کارهایی مانند ورزش کردن، خواندن اخبار و اطلاع از بازار سهام، قبل از شروع کار منظم و روزمره خود، وقت خواهید داشت. بیایید نگاهی بیاندازیم به اینکه چگونه می‌توانید به اندازه کافی بخوابید، تا یک زندگی، سالم، پربار و موفق داشته باشید :

اگر به اندازه کافی شب ها زود می‌خوابید اما با مشکل دیر خوابی، یا بی خوابی مواجه هستید، مشکل می‌تواند از تشک شما باشد. به دنبال یک تشک خوب باشید. چند دلیل دیگر برای اینکه نمی‌توانید شبها خوب بخوابید، عبارتند از:

وسایل الکترونیکی زیادی در اطراف خود دارید که اتاق را روشن می‌کنند

وقتی قبل از خواب زمان زیادی را صرف نگاه کردن به صفحه‌ نمایش دستگاه مورد علاقه خود می‌کنید، با بدخوابی در شب مواجه خواهید شد. نور روشن یک صفحه نمایش مغز را تحریک می‌کند که بیدار بماند، و وقتی می‌خوابید، مغز مشکل می‌تواند امواج سریع بتا را کوتاه کند. برای اینکه خوابتان بیاید، امواج مغزی آلفا باید دارای فرکانس کوتاه باشند. یکی دیگر از دلایل روشن بودن اتاق می‌تواند داشتن پنجره بزرگ، تابیدن نور چراغهای خیابان و ماشین‌های در حال عبور به داخل اتاق باشد.

اتاق شما پرسر و صداست. به این دلیل که دستگاههای الکترونیکی شما روشن هستند و یا دیگر افراد خانه سر و صدا می‌کنند. برای مثال، کسانی در اتاق دیگر مشغول تماشای تلویزیون و یا بازی‌های ویدیویی هستند. برای خوب خوابیدن، باید تمام فاکتورهای فیزیکی را که برای خواب شما ایجاد مزاحمت می‌کنند، از محیط حذف کرد.

اگر نگران چیزی هستید، ذهن شما زمانی که می‌خواهید بخوابید، فعال است. برای مثال، ممکن است نگران پرداخت قبض‌های پرداخت نشده، برخورد ناعادلانه رئیس نسبت به شما، و یا یک تعارض ارتباطی باشید. دلیل نگرانی شما اینست که نمی‌دانید چگونه این موقعیت تهدید کننده را برطرف کنید. اینکه تصمیم بگیرید که نگران نباشید، کمکی به شما نمی‌کند.

برای اینکه بتوانید زودتر بخوابید، این چند مرحله را دنبال کنید :

یکساعت قبل از خواب، یک کار آرامش بخش انجام دهید. اینکار می‌تواند یک پیاده‌روی کوتاه، حرف زدن با کسی که دوستش دارید، مدیتیشن، لذت بردن از یک دوش گرم و یا یوگا باشد. از هر کاری که ذهن شما را هیجان زده می‌کند، مانند نگاه کردن به کلیپ‌های ویدیویی، خواندن آخرین خبرهای روز، خواندن یک کتاب پرهیجان، و یا فکرکردن به هزینه‌های مالی اجتناب کنید.

راهی را برای کاهش مقدار بالای کورتیزول، هورمون استرس، در جریان خون پیدا کنید. یکی از راه حل‌ها، اجتناب از خوردن غذاهای پر از چربی‌های ترانس، سبزیجات و دانه‌های روغنی، آبمیوه‌های تازه، گوشت، کیک شکلاتی، الکل، و ماست طعم‌دار است.

تاثیر سحرخیزی بر موفقیت در زندگی
تاثیر سحرخیزی بر موفقیت در زندگی

اگر خوب نخوابید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر از بیخوابی رنج می‌برید، در معرض خطر تصادف، و یا حتی سیم‌پیچی مجدد مغز برای ایجاد مشکلات ذهنی – از اختلال دو قطبی گرفته تا اختلال اضطراب قرار دارید.

بنابراین، آیا لازمست است صبح زود بیدار شویم؟

اگر کسب موفقیت بیشتر در روز برای شما هیجان انگیز است، باید شبها زود بخوابید تا خواب مورد نیاز بدن تامین گردد. همچنین، باید بتوانید شبها زود به خواب بروید. در غیر اینصورت، ممکن است بتوانید صبح زود بیدار شوید، اما نیروی خلاقیت و موفقیت در شما بیدار نخواهد شد. بنابراین، سعی کنید برنامه‌های کاری خود را با ریتم شبانه‌روز تطبیق دهید. مهمترین مسئله اینست که هر شب به اندازه کافی بخوابید.

افراد زیادی دوست دارند در شمار اشخاصی باشند که صبح های زود از خواب بیدار می شوند، ورزش می کنند یا اخبار می بینند. اما این کار به هیچ وجه ساده نیست و به همین دلیل، تعداد افراد سحر خیز چندان هم بالا نیست.ریتم روزانه، متاثر از فرهنگ و ژنتیک است اما حقیقت این است که همه ی آن برگرفته از عادات است. اگر می خواهید عادات خود را تغییر دهید و سحرخیز شوید به نکات زیر عمل کنید:

برنامه بنویسید

ساعت خاصی را برای خوابیدن انتخاب کنید و آن را ثابت نگه دارید. در برنامه ی خود جایی برای آماده کردن نهار فردا، تعویض لباس و خواندن کتاب قرار دهید.

 برنامه را به حالت روتین تبدیل کنید

ساعت خواب و بیداری مشخص به ذهن تان نظم خاصی می دهد به این صورت که در ساعت معین ذهن تان آرام، چشم تان سنگین شده و به خواب می روید و صبح با انرژی بیشتری بیدار می شوید.

خاموش کنید

وسایل الکترونیکی دارای نور آبی هستند که تولید ملاتونین در بدن را کند می کند. از آنجایی که ملاتونین باعث سنگینی چشم ها می شود بهتر است نیم ساعت قبل از خواب همه ی دستگاه های الکترونیکی را خاموش کنید تا بهتر بخوابید.

 محیط را کم نور کنید

بهتر است اتاق خواب تان نور طبیعی داشته باشد. تاریکی شب به مغز پیام خواب را می دهد و نور خورشید در صبح پیام بیداری. روند طبیعی شب و روز با بدن شما تطابق دارد، پس با برنامه ریزی به طور طبیعی به یک فرد سحرخیز تبدیل شوید.

محیط را تاریک کنید

اگر به نور حساسید حتی نور کم طبیعی شب، تمام محیط را تاریک کنید و به خواب بروید.

 مثبت اندیش باشید

لیستی از نعمت هایی که دارید را بر روی کاغذ بنویسید و برای آنها شکرگزار باشید تا با دیدن آن استرس و اضطراب تان کاهش یابد. زمانی که با فکر مثبت به خواب بروید با فکر مثبت نیز از خواب بیدار می شوید.

زود به تخت خواب بروید

اکثر مردم به مقدار خوابی که نیاز دارند بها نمی دهند. ۱۵ دقیقه زودتر از زمان خواب به تخت بروید تا دقیقا در ساعت مقرر صبح بیدار شوید.

سحرخیز

سعی کنید بدن خود را به جای عادت دادن به صدای گوش خراش ساعت، به نور طبیعی در همه ی فصول سال عادت دهید.

دکمه ی چرت زدن را غیرفعال کنید

با وجود دکمه ی چرت زدن، بیدار شدن خیلی مشکل می شود. کم کم بدن را به این عادت دهید که خودش ساعت شده و در زمان مشخص از خواب بیدار شود.

برای خود انگیزه قرار دهید

اگر برای بیدار شدن از خواب هدف داشته باشید به راحتی از تخت جدا می شوید.

برای دریافت وقت مشاوره باکلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید

بیشتر بخوانید
علائم سندرم داون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *