انتظاراتی که زنان ها از یک رابطه دارند؟

انتظاراتی که زنان ها از یک رابطه دارند؟

کارشناسان تحقیقات متعددی درمورد روابط عاطفی زنان و روش‌های حفظ رابطه سالم در بلندمدت داشته‌اند. در بررسی‌های اخیر، خواسته‌های زنان ۱۸ تا ۷۵ ساله از مردان، مورد تحقیق قرار گرفته است. جالب است بدانید که ویژگی‌هایی که زنان در شریک عاطفی، دوستان مذکر و به‌طور کلی مردان جست‌وجو می‌کنند، تفاوت چندانی با ویژگی‌های دوست ایده‌آل و همجنس‌شان ندارد. این نشان می‌دهد که هر رابطهٔ مطلوب و موفقی نیازمند اصولی بنیادین مانند صداقت است.

خواستهٔ زنان از شریک عاطفی‌شان چیست؟

زنان به مردانی که تمام وقت خود را صرف اثبات و نمایش مردانگی، قدرت و جذابیت‌شان می‌کنند نیازی ندارند، بلکه جذب مردانی می‌شوند که آنها را همان‌طور که هستند می‌پذیرند، رفتاری منصفانه دارند و به برابری زن و مرد در رابطه معتقدند. و صد البته،خوب می‌دانند که چطور شعلهٔ عشق را زنده نگه دارند.هیچ معیار قابل‌اعتمادی برای یافتن بهترین شریک عاطفی وجود ندارد. حتی دقیق‌ترین الگوریتم‌های سایت‌های همسریابی هم قادر به پیش‌بینی قلب آدمی نیستند.

حتی اگر طرف مقابل‌تان، تمام ویژگی‌های ذهنی مطلوب را داشته باشد باز هم هیچ تضمینی برای ایجاد کشش و ارتباط موثر میان شما وجود نخواهد داشت، یا ممکن است که یکدیگر را در زمانی ملاقات کنید که یکی از شما آمادگی ورود به رابطهٔ عاطفی را نداشته باشید.با این وجود، شناخت ویژگی‌هایی که دوست دارید در شریک عاطفی‌تان ببینید در شکل‌گیری و تقویت یک رابطه موفق، نقش دارد. با این آگاهی می‌توان اولویت‌های مهم رابطه را شناخت و در ورود به آن موفق عمل کرد.

انتظاراتی که زنان ها از یک رابطه دارند؟
انتظاراتی که زنان ها از یک رابطه دارند؟

مواردی  که زن ها از یک رابطه می خواهند

تواضع و فروتنی

از نظر مردها روحیه رقابتی و میل ما زن ها به پیشرفت است که ما را به سمت مسیر درست هدایت می کند. ما زن ها دائما سعی داریم که ارزش خودمان را به خودمان و دیگران ثابت کنیم و بهتر از دیگران دیده شویم. اما این مسئله در روابط جایی ندارد. زن ها یک مرد متکبر، کناره گیر و حسود نمی خواهند. بلکه تواضع، برابری و نجابت را می خواهند. آن ها نه برتر بودن را می خواهند و نه پست تر بودن.

آسیب پذیری

این همان چیزی است که ما مردها معمولا مخفی می کنیم و سعی می کنیم آن را فروبنشانیم. زن ها از ما نمی خواهند که احساساتی باشیم بلکه فقط می خواهند آنچه که آزارمان می دهد را با آن ها در میان بگذاریم. اگر احساس استرس داریم یا از چیزی ناراحت هستیم دوست دارند از ما بشنوند. این نشان دهنده اعتماد ما به آن هاست. شاید این برای شما کمی سخت باشد که آسیب پذیر بودنتان را بروز دهید. اما هر چه بیشتر سفره دلتان را پیش او باز کنید در زندگی بیشتر قدرشناسی خواهند کرد.

هوشیاری عاطفی (کنترل احساسات)

زن ها مردی که بتواند بدون عصبانیت و از کوره در رفتن مسائل را بازگو کند تحسین می کنند. رشد و بلوغ عاطفی همان چیزی است که زن ها بیش از هر چیز دیگری از ما می خواهند. پس بدون هیچ قضاوتی به حرف هایشان گوش دهید. همین گوش دادن باعث می شود احساسات منفی او از بین برود. نیازی نیست که مشکل او را حل کنید فقط کافی است به حرف هایش گوش دهید.

توجه

آیا اغلب اوقات هنگام صحبت کردن با همسرتان چند کار را با هم انجام می دهید؟ یا این که حین انجام کارها به حرف های او هم گوش می دهید؟ زن ها به وقت و زمانی که با ما می گذرانند احترام می گذرانند و می خواهند زمانی را که کنارشان هستیم توجه کامل به آن ها داشته باشیم. پس وقتی با آن ها وقت می گذرانید تا جایی که می توانید توجه نشان دهید.

حمایتگری

حمایتگری از زن زندگی‌تان برای او یک دنیا ارزش دارد. حمایت کردن از شریک عاطفی اصلی‌ترین نقش هر فرد است. فرقی نمی‌کند که دوست‌تان باشد یا شریک عاطفی‌تان، هر زمان که به کمک احساسی یا عملی شما نیاز داشتند باید در کنارشان باشید و کاری برای‌شان انجام بدهید. طرفین باید در مواقع نیاز، هر کاری از دست‌شان برمی‌آید برای یکدیگر انجام دهند.شاید شریک عاطفی‌تان نیاز دارد به او گوش بدهید یا در تصمیم گیری با او هم‌فکری‌ کنید. مسائلی مانند بزرگ کردن فرزندان یا مشکلات مالی هم ازجمله مواردی هستند که نیاز به حمایت طرفین از یکدیگر دارند. در کل سعی کنید که حضورتان مثبت و کارآمد باشد.

مهربانی

مهربانی و لطافت در طبیعت ما مردها نیست. از بچگی یاد گرفتیم که جدی و رقابت پذیر باشیم. اما در رابطه ها مهربانی در فکر، عمل و گفتار حلال تمام مشکلات است. به زن ها احترام بگذارید، مهربان باشید و با لطافت صحبت کنید.

حساسیت‌ها و درک تجربیات طرف مقابل

وجود حساسیت درکنار درک و پذیرش تجربه‌های مختلف زندگی طرف مقابل، در داشتن رابطهٔ موفق مؤثر است. تجربه‌ها و نگاه فرهنگی هر فرد وابسته به هویت جنسیتی اوست. هر فرد در رابطه باید به نگاه و طرز تفکر خود دقت کند و متوجه تأثیرات منفی برخی کوچک‌بینی‌های جامعه بر زن زندگی‌‌اش باشد.نگاه مرد و زن به موضوعات مختلفی مثل حقوق و جایگاه زنان می‌تواند زاییدهٔ تجربه‌ها و محیط اطراف‌شان باشد. ممکن است نگاه اشتباه جامعه به زنان، تبعیض، برخورد ناعادلانه یا کلیشه‌های جنسیتی باعث شوند که افراد رفتار درستی از خود ارائه نکنند.کلیشه‌های جنسیتی، مضرات زیادی دارند و کنار گذاشتن آنها از سوی طرفین رابطهٔ عاطفی یا کاری به نفع همه خواهد بود. زنان را وادار نکنید که خودشان را اثبات کنند. زن و مرد باید به‌شکلی مساوی و در کنار هم زندگی و کار کنند. ضمن اینکه امتیازات دریافتی‌شان هم باید برابر باشد.

دوست داشتن در عمل

گفتن جمله دوستت دارم تا حدی احساس عشق شما را به او انتقال می دهد اما زن ها نیاز دارند که در عمل این را ببینند و درک کنند. این یعنی در کنارشان حضور داشته باشید و برنامه ریزی ها را با او انجام دهید. حضور و مشارکت و وقت گذراندن شما چیزی است که زن ها بیشتر از گفتن جملات زیبا و عاشقانه به آن نیاز دارند تا به دوست داشتن شما پی ببرند. عشق در عمل یعنی با ملاحظه بودن، مراقب بودن، سخاوتمند بودن و سازش. جملات عاشقانه بگویید اما در کنارش در عمل نیز دوست داشنتان را به او نشان دهید.

محبت

زن ها چیزهای کوچکی را دوست دارند. حرکاتی که به آن ها نشان می دهد حواسمان به او هست. حرکاتی چون ارسال یک پیام غیرمنتظره، انجام دادن کاری برای شخصی که برای آن ها مهم هست، خریدن میوه و غذای مورد علاقه او یا انجام کاری بدون این که از شما خواسته باشد. همچنین می توان با دادن یک کادو بدون دلیل، کارت پستالی که احساستان را نسبت به او بازگو می کند، یک جمله عاشقانه روی آینه یا دعوت کردن او به رستوران در طول یک هفته پرکار محبت خود را به آن ها نشان داد.

قدردانی

خیلی از کارهای ارزشمندی که در یک رابطه انجام می شود شاید توجهی به آن نشود. زن و شوهرها معمولا خیلی سریع با شکایت و ناموافق بودن ها به سمت هم حجوم می برند اما به سختی می توانند چیزهایی که در همسرشان برایشان ارزشمند است را بیان کنند. زن ها معمولا خیلی کارها را با هم در یک زمان انجام می دهند اما قدرشان دانسته نمی شود. به او نشان دهید که قدر زحماتش را می دانید و متوجه از خود گذشتگی هایش هستید. این گونه او احساس ارزشمند بودن خواهد کرد.

پذیرش

به جای این که همسرتان را در زندگی زیر سوال ببرید چرا او را نمی پذیرید؟ اشتباهاتش را متذکر نشوید، از رفتارهایش شکایت نکنید، کاری نکنید که نسبت به حساسیت هایش احساس بدتری پیدا کند. زن ها عادت دارند که احساس کنند قضاوت می شوند. اگر قضاوت ها را کنار بگذاریم و بدون هیچ قید و شرطی آن ها را بپذیریم از بودن در کنارمان احساس ارزش و امنیت خواهند کرد.

همراهی و دوستی

همراهی و دوستی طرفین رابطه با یکدیگر منجر به شکل‌گیری روابط بلندمدت و پایداری رابطه عاطفی می‌شود و رابطه را به سطوح بالاتر می‌برد. مسائل و اتفاقات مختلفی در زندگی رخ می‌دهند که می‌توانند روابط عاطفی و حتی جنسی شما را دچار اختلال کنند؛ برای مثال ورود فرزندان، طولانی‌تر شدن ساعات کاری یا فشرده شدن وظایف شغلی و بروز اتفاقات پیش‌بینی‌نشده‌ای مانند معلولیت و ناتوانی‌ها. همراهی و دوستی طرفین و کمک به یکدیگر، می‌تواند به کاهش فشار ناشی از این مشکلات کمک کند.

مسئولیت‌پذیری

طرفین رابطه باید در اعمال و رفتار خود مسئولیت پذیری را بروز دهند. داشتن رابطهٔ عاطفی بلندمدت و سالم نیازمند سطح بسیار بالایی از بلوغ است. درصورت نبود این ویژگی، اختلافات و جدل‌ها دو طرف رابطه را وارد بازی بی‌نتیجه و نامطلوب «سرزنش کردن» می‌کنند. به این ترتیب برقراری ارتباط ناموق خواهد بود و تخریب عاطفی به‌سادگی ترمیم و درمان نخواهد شد.

قدرت

زن ها قدرت مردها را تحسین می کنند. برای قوی بودن نیاز نیست که شخصی که او را رنجانده کتک بزنید یا همه مشکلات سر راهش را حل کنید. قدرت برای آن ها یعنی گوش دادن، ارزش دادن به تجربیاتشان است. به او یادآور شوید که توانایی دست و پنجه نرم کردن با تمامی شرایط زندگی را دارد. به او بفهمانید که حامی اش هستید. این ها همان قدرت هایی هستند که او برای پیشرفت نیاز دارد.

صراحت و رک بودن

ما مردها معمولا دوست نداریم مسائل کش بدهیم یا آن را پیچیده تر از آن چیزی که هست کنیم. اصلا نگران طرز فکر دیگران نیستیم و نمی خواهیم که چیزی مجهول بماند. معمولا در مسائل و موقعیت های پیچیده با ساده ترین پاسخ همه چیز را روشن می کنیم وبه مشکلات پایان می دهیم.

شوخ طبعی

زندگی اکنون بیش از حد جدی و خشک است. زن ها به خندیدن نیاز دارند.شوخ طبعی بهترین راه برای از بین بردن تنش های زندگی است. اگر مرد شوخ طبعی هستید سعی کنید در زندگی آن را زیاد به کار ببرید اگر هم نیستید سعی کنید چیزی سرگرم کننده برای سهیم شدن با همسرتان پیدا کنید. خنده (بیشتر از عشق) کوتاه ترین فاصله بین قلب هاست

چیزی که همه مستحق آن هستیم

زنان به مردانی نیاز دارند که در کنارشان بایستند و از موفقیت آنها همان‌قدر لذت ببرند که از موفقیت خود می‌برند. در این صورت، زنان هم می‌توانند به‌اندازهٔ مردان از زندگی‌شان لذت و بهره ببرند. مردان باید برای درک قدرت همسرشان وقت بگذارند و برای تمام خوبی‌هایی که این زن به زندگی‌شان آورده است، به او احترام بگذارند. باید بدانید که مردان و زنان از رابطهٔ عاطفی، چیزهای مشترکی می‌خواهند. فقط شکل دریافت این خواسته‌ها متفاوت است.انتظاراتی که زنان ها از یک رابطه دارند؟

 

بیشتر بخوانید
چگونه با ترس مقابله کنیم؟

برای دریافت وقت  باکلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *