چگونه به خودمان افتخار کنیم؟

چگونه به خودمان افتخار کنیم؟

سرزنش شدن مدام برای اغلب ما اتفاق ناخوشایندی است. اینکه خودمان دائما در حال سرزنش و ایراد گرفتن از خودمان باشیم واقعا حس تنفربرانگیزی است. صدای درونی که ممکن است به مرور زمان ما را به خودتخریبی سوق دهد و عزت نفس ما را از بین ببرد. الزاما بازنده‌بودن و کارها را نصفه‌و‌نیمه رهاکردن باعث احساس سرخوردگی نمی‌شود، گاهی افراد موفق نیز دچار سرخوردگی می‌شوند، چون بسیاری از داشته‌های خود را ناچیز می‌دانند و برای کارهای خود ارزشی قائل نیستند. برای مقابله با خودتخریبی و تقویت عزت نفس راهکارهایی وجود دارد. یکی از این راهکارها تهیه‌ی فهرستی از جزئیات ساده‌ی زندگی است که می‌توانید به داشتن آنها افتخار کنید.

 به بدن خود افتخار کنید

بدن خود را دوست داشته باشید و برای سلامتی بیشتر، سَبک زندگی بهتری را انتخاب کنید. در یک مسابقه‌ی دو شرکت کنید. با این کار می‌توانید هم توان فیزیکی خود را محک بزنید و هم برای آزمایش‌های دیگر زندگی خود را آماده کنید.ورزش کنید. یکی از فواید ورزش این است که می‌تواند شما را ده سال جوان‌تر نشان دهد و زندگی سالم تری برای شما به‌ارمغان بیاورد.

به سرشت خود افتخار کنید

افتخار میکنم به خودم واژه ایست که برای بدست آوردنش باید با گشاده رویی و شادی به استقبال هر آنچه در زندگی تان وجود دارد، بروید. با افرادی که وارد زندگی تان می شوند و با آن ها تعامل دارید، دوستانه رفتار کنید و سعی کنید به آن ها انرژی مثبت هدیه دهید. این روحیه به سادگی می تواند شما را به فردی دوست داشتنی تبدیل کند و کاری کند که عزت نفس شما افزایش پیدا کند. همچنین نشان می دهد تا چه اندازه صبر دارید و شما را به الگویی برای بردباری تبدیل می کند.این رفتار شما را از تمام افرادی که با آن ها در تعامل هستید متمایز می کند و سبب می شود به این نکته توجه کنید که می توانید برای همه تبدیل به الگویی بی نظیر شوید و لایق آن باشید که حداقل خودتان به خودتان افتخار کنید.

چگونه به خودمان افتخار کنیم؟
چگونه به خودمان افتخار کنیم؟

به تجربیاتی که در زندگی کسب کرده اید، افتخار کنید

بهتر است در زندگی همیشه برای تجربیاتی که به دست می آورید ارزش قائل شوید و برای کسب تجربیات جدید از خود آمادگی نشان دهید. ترس از شکست می تواند شما را در برابر کسب تجربیات آسیب پذیر کند. باعث می شود نتوانید به خوبی زندگی خود را ادامه دهید و همیشه در برابر اتفاقات جدید از خود مقاومت نشان دهید. بنابراین باید بدانید برای کمک به رشد خود باید همیشه پس از شکست دوباره برخیزید و به تجربیاتی که از آن شکست به دست آورده اید افتخار کنید و از آن ها درس خوبی بگیرید.

به دست آوردن تجربیات در زندگی مانند به دست آوردن پول و ثروت می باشد. یعنی شما می توانید بعد از مدتی به این دستاوردها مانند یک سرمایه ی بزرگ نگاه کنید و بدین وسیله به خود افتخار کنید. نباید تصور کنید که تنها سرمایه ای که در طول زندگی خود به دست آورده اید همان پول و ثروتی است که تاکنون جمع کرده اید؛ چون چیزهای فراوانی وجود دارد که قادر است از این به بعد شما را صاحب ثروت کند و زندگی تان را به طور کلی تغییر دهد. به دست آوردن تجربیات سبب می شود در ادامه ی زندگی خود دچار اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده اید نشوید. تنها این گونه است که می توانید زندگی راحتی را تجربه کنید. پس همیشه به تجربیاتی که در طول زندگی به دست آورده اید توجه داشته و به آن ها افتخار کنید.

 به درس‌هایی که از زندگی آموخته‌اید، افتخار کنید

ترس از شکست را کنار بگذارید. با شکست‌ها روبه‌رو شوید، مسئولیت آنها را بپذیرید و مقاومت نشان دهید. پیروزی از آنِ کسانی است که پس از شکست، دوباره برمی‌خیزند. برای بهترشدن روح و جسم خود باید به نیازهای شخصی‌تان اهمیت دهید. برای افزایش خودآگاهی زمانی را به تفکر و تعمق اختصاص دهید. این روش به شما کمک می‌کند تا درک بهتری نیز از شرایط دیگران داشته باشید. با رفتارهای خشونت‌آمیز اطراف خود مقابله کنید، خواه این رفتارها در مدرسه برای شما اتفاق بیفتد یا در محله یا هر محیط دیگری؛ با مقابله با آنها می‌توانید در جامعه‌ای که به آن تعلق دارید، جنبشی را آغاز کنید.

افتخار به تصمیمات مالی خود

برای افزایش اعتماد به نفس  و اینکه بتوانید بیشتر به خود افتخار کنید باید موفقیت های مالی که کسب کرده اید را در نظر بگیرید و بر تعداد آن ها بیافزایید با انجام تصمیمات عاقلانه و کسب نتایج موفقیت آمیز می توانید به این امر کمک کنید. برای آینده تان پس انداز کنید و سرمایه گذاری کنید سعی کنید هوش مالی خودتان را تقویت کنید و از این طریق موفقیت مالی بیشتری کسب خواهید کرد که موجب می شود مورد احترام دیگران و خودتان قرار گیرید و اینگونه است که احساس ارزشمندی بیشتری می کنید.

به روابط خود افتخار کنید و با دیگران مهربان باشید

همسر و شریک زندگی خود را بیابید، چراکه زندگی مشترک یکی از راه‌های درک سعادت جاودانه است. هیچ دو نفری شبیه به‌هم نیستند، پس تفاوت‌های شریک زندگی خود را بپذیرید. زمانی را برای همراهی با خانواده صرف کنید. برای درک بهتر احساسات دیگران باید به گفته‌هایشان به‌خوبی گوش کنید؛ پس مهارت گوش دادن را در خود تقویت کنید و شنونده خوبی باشید. با دیگران حتی با دشمنان و منتقدان خود مهربان باشید و در چهارچوب اعتقادات خود به نظرات آنها احترام بگذارید. (باور کنید مهربان بودن برای سلامتی مفید است!) به عزیزان‌تان بگویید که دوست‌شان دارید تا ببینید قلب شما مالامال از عشق به آنهاست. به کسی که دوستش دارید زنگ بزنید و یا به ملاقاتش بروید، شاید دیگر فرصت دوباره‌ای وجود نداشته باشد. به کسانی که از یک فاجعه جان سالم به‌در برده‌اند یاری برسانید. کمک‌های شما بسیار اثرگذار است. به خیریه‌ها کمک کنید؛ با این کار می‌توانید طعم شادی واقعی را بچشید.

نتیجه گیری

حال که تا حدودی متوجه شدیم چگونه احساس ارزشمندی کنیم باید در نظر داشته باشیم که هیچ موفقیتی بدون تلاش بدست نمی آید اگر شما فردی هستید که نمی توانید به خودتان افتخار کنید و جنبه های مثبت شخصیتی خود را نمی بینید باید در این خصوص تلاش کنید زیرا اگر نتوانید نگرش و ذهنیت خودتان را عوض کنید و به خودتان افتخار نکنید و احساس ارزشمندی نداشته باشید در این حالت دارید با سرعت بسیار بالایی به سمت نابودی پیش می روید. بنابراین توجه به موراد و راه کارهایی که در بالا ارائه شد می تواند تا حدودی به شما کمک کند که چگونه احساس ارزشمندی کنید و در زندگی به نقطه های و جنبه های مثبت شخصیتی خود توجه داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید
اختلال کابوس شبانه چیست؟

برای دریافت وقت  باکلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *