1 site 33 2

واکنش به خیانت زناشویی1-site-33

زمانی که فردی نسبت به خیانت همسرش آگاه می شود دچار تنش شده و تاثیر منفی شدیدی بر فرد و رابطه ی زناشویی آن ها وارد می شود. و در آن زمان واکنش های هیجانی منفی شدیدی از خود نشان می دهند و به دنبال علت خیانت می گردند.

می توان گفت واکنش های هیجانی که فرد به دنبال پیمان شکنی همسر تجربه می کند مشابه واکنش هایی است که بیماران در شنیدن خبر مبتلا شدن به بیماری بدخیم و یا فوت یکی از عزیزانشان از خود نشان می دهند.

انکار ، شوکه شدن ریا، خشم و افسردگی و در آخر پذیرش واکنش هایی است که ممکن است از خود نشان دهند.

                               برای دریافت وقت مشاوره با کیلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید

 

“خشم”:

می توان گفت بروز خشم از واکنش های معمول است در این مرحله فرد دیگر انکار را پشت سر گذاشته است و مطمئن شده است که همسرش خیانت کرده است افکاری که خشم را در فرد ایجاد می کند می تواند مثل موارد زیر باشد :

رفتارش غیرمنصفانه بوده است . او قدر من را ندانسته است و مزد زحمات مرا داد ، بی جنبه است ، این زندگی و احساسات من برایش مهم نبود ، مرا احمق و ساده فرض کرده بود ، من برای او کم بودم او مرا پیش همه تحقیر کرده است ، او زندگی مشترکمان را خراب کرده است.

از دفاع ها و خطاهای شناختی در این مرحله می تواند فرافکنی ، برچسب زدن ، بزرگنمایی ، پیش بینی منفی و ذهن خوانی باشد .

و گاهی ممکن است فرد به دلیل اعتماد بی اندازه و غفلت از نشانه های شک برانگیز خشمگین شود و خودش را هم سرزنش کند. احساس خشم می تواند یا احساس هایی مثل آزردگی ، نفرت و خصومت استرس و اضطراب از آینده یا ترس از رهاشدگی و افسردگی همراه باشد.

                        برای دریافت وقت مشاوره با کیلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید.

96-11-c22-1390

“شوک و انکار “:

شنیدن و روبه رو شدن با مسئله پیمان شکنی برای بسیاری از زوجین شوک برانگیز است البته نشانه هایی مهم است که میزان آسیب را تخمین می زند کسانی که روابط زناشویی خوبی دارند و نسبت به وفاداری همسرشان ایمان دارند شوک شدیدتری را تجربه می کنند می توان گفت واکنش شوک با انکار اغلب همراه می شود.

به طور مثال : می گویند نه دروغ است … او این کار را نمی کند غیرممکن است….اما با گذشت زمان انکار و تردید کمرنگ می شود و فرد قبول می کند که همسرش پیمان شکنی کرده است به ندرت پیش می آید در این مرحله فرد به مشاوره خیانت زناشویی مراجعه کند و این مرحله می تواند با فرافکنی همراه باشد ( تحریف واقعیت و بی توجهی در فردی که از دفاع انکار استفاده می کند شایع است ).

                                 برای دریافت وقت مشاوره با کیلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید.

عدم-وفاداری-به-همسر

“افسردگي”:

افسردگی معمولا به دنبال خشم صورت می گیرد و در واقع می توان گفت لایه زیرین خشم را تشکیل می دهد . احساس هایی که با افسردگی همراه می شود.احساس فقدان یا از دست دادن همراه است.یعنی فرد احساس می کند و درک می کند که چیزهایی را در رابطه اش از دست داده است ( مثل اعتماد ، احساس کفایت و شایستگی ، ارزشمندی ، جذابیت و شکسته شدن احساسات )

افسردگی با نشانه هایی مانند خلق افسرده ، لذت نبردن از کارهایی که لذت بخش بوده است ، کاهش تمرکز و توجه ، تحریک پذیری بالا ، احساس عذاب وجدان ، گناه و بی ارزشی و علائمی مثل کاهش و یا افزایش اشتها و بهم خوردن میزان خواب و احساس ضعفی که در فرد ایجاد می شود نسبت به ناتوانی برای بهبود اوضاع و نا امیدی برای تغییر شرایط و فرد کم کم به سمت خودکشی ممکن است سوق پیدا كند.

                          برای دریافت وقت مشاوره با کیلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید.

1171big

بیشتر بخوانید
شکل گیری هویت جنسی کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *