چرا لاغر نمیشم

من چرا لاغر نمیشم؟

چرا لاغر نمیشم و هرکاری می‌کنم وزنم کم نمیشه؟ اگر شما هم فردی باشید که در مسیر کاهش وزن، بارها به بن‌بست خورده‌اید، حتماً این سؤال‌ها را هرروز از خود می‌پرسید.

لاغری یکی از دغدغه های اکثر مردم به خصوص زنان است. رژیم گرفتن یکی از اولین کار هایی است که افراد برای کاهش وزن انجام می دهند اما به دلیل اینکه اصول درست رژیم گرفتن را نمی دانند، اغلب به موفقیت نمی رسند و پس از مدت کوتاهی ناامید می شوند.

من چرا لاغر نمیشم؟
من چرا لاغر نمیشم؟

چرا هرچی ورزش میکنم لاغر نمیشم

نکته ی بسیار مهمی که می تواند بر چاقی بیفزاید این است که استفاده همزمان از چای و شیر است. پس اگر می خواهید کاهش وزن داشته باشید این دو نوشیدنی را با فاصله میل کنید. برای کاهش وزن حتما از فلفل در غذاهای خود استفاده کنید. فلفل سبب می شود که کالری را به سرعت بسوزانید. همچنین فلفل تند قابلیت کم کردن اشتها را در جهت خوردن غذاهای چرب و شیرین دارد.

 برای دریافت  مشاوره تغذیه با دکتر علی مددی با کلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید.

1- ممکن است وزن کم میکنید اما خودتان متوجه نمیشوید
این کاملا طبیعیست که شما چندروز وزنتان ثابت باشد اما این به آن معنی نیست که رژیم شما کار نمیکند. مواد غذایی که شما شما میخورید و هورمونهای شما باعث میشوند میزان متفاوتی آب در بدنتان ذخیره بشود. همچنین اگر ورزش میکنید ممکن است ماهیچه بیاورید که سنگینتر از چربی است.اینها نشانه خوبی است چرا که چیزی که شما احتیاج دارید این است که چربی بسوزانید و ه اینکه فقط عدد ترازو به میل شما بچرخد. بنابراین بهترین مصداق برای کارکردن رژیمتان این است که لباسهایی که قبلا نمیتوانستید به راحتی بپوشید را امتحان کنید و ببینید آیا بدنتان سایز کم کرده است یا خیر؟ خیلی به ترازو اطمینان نکنید!

2- درک درستی از آنچه میخورید ندارید
اگر قصد لاغری دارید باید آگاهی خود را بالا ببرید. بسیاری از افرد درک درستی از آنچه میخرند ندارند. آمارها نشان میدهد افرادی که لیست مواد خوراکیشان را یادداشت میکنند نتایج بهتری میگیرند. میتوانید از اپلیکیشن ها موبایل که برای مدیریت رژیم های شما هستند هم استفاده کنید مثل Samsung Health یا موارد مشابه.

3- شاید شما به اندازه کافی پروتئین نمیخورید

حتما بخو انید:کارگاه رایگان هنر شاد زیستن

 

من چرا لاغر نمیشم؟
من چرا لاغر نمیشم؟

پروتئین ها نقش مهمی در از دست دادن وزن دارند. اگر میزان پروتئین دریافتیتان بین 25-30 درصد باشد به میزان 80-100% میزان چربی سوزی شما را بالا میبرند. ضمن اینکه احساس سیری بیشتری به شما میدهند و باعث میشود کالری های اضافی کمتری بخورید! مطالعات نشان میدهد افردی که در صبحانه اشان پروتئین بیشتری میخورند در طول روز احساس سیری بیشتری میکنند. همچنین مصرف به اندازه پروتئین ها باعث میشود بدن شما متابولیسم خود را کاهش ندهد و بنابراین چربی بیشتری بسوزانید.

 

 برای دریافت  مشاوره تغذیه با دکتر علی مددی با کلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید.

4- کالری های دریافتی شما خیلی زیاد است
بسیاری از ارادی که از رژیم هایشان و لاغر نشدنشان گله میکنند در واقع کالری های زیادی دریافت میکنند. اما خودشان نمیدانند. شما باید میزان کالری و وزن غذاهایی که میخورید را محاسبه کنید (مثلا در اپلیکیشن های موبایل مخصوص لاغری) تا مطمئن شوید که بیش از حد نمیخورید

5- شاید غلات کامل نمیخورید
کیفیت غذا حتی از میزانش هم مهم تر است. در نظر داشته باشید بسیاری از مواد غذایی که از سوپرمارکت ها میخرید اصلا سالم نیستد و نه تنها به لاغری شما کمکی نمیکند بلکه به سلامتتان هم ضرر میزند. سعی کنید روغن های طبیعی را (مثل روغن کنجد) جایگزین روغن های صنعتی ارزان قیمت کنید و یا از نانهای سبوس دار و نانهای کامل به جای نان سفید و بی خاصیت استفاده کنید.

من چرا لاغر نمیشم؟
من چرا لاغر نمیشم؟

حتما بخو انید:کارگاه رایگان هنر شاد زیستن

6- به اندازه کافی ورزش نمیکنید
یکی از نکات مهمی که باید رعایت کنید این است که در کنار رژیمتان ورزش کنید تا بدنتان ماهیچه هایش را در رژیم از دست ندهد. ورزش کردن همچنین متابولیسم بدن را افزایش میدهد و باعث چربی سوزی بیشتر میشود.

7- شاید هنوز دارید پروخوری میکنید
شاید در زمان رژیم هم هنوز دارید پرخوری میکنید و مثلا مقدار بسیار زیادی سالا میخورید یا تعداد بسیار زیادی میوه میخورید. حتی اگر خوراکی سالم باشد هم باید به اندازه مصرف بشود.

 برای دریافت  مشاوره تغذیه با دکتر علی مددی با کلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید.

8- ورزشهای سنگین نمیکنید
در سالهای اخیر و با شلوغ شدن بی جهت زندگی ها ورزش های سنگین که قلب را به تپش بیاندازند کم و کمتر شده اند. باید سعی کنید هفته ای چند مرتبه (حتی کوتاه مدت) ورزشهایی انجام دهید که قلبتان به تپش بیفتد و عرقتان حسابی در بیاید. البته افرادی که ناراحتی قلبی دارند در این زمینه باید با پزشک مشورت کنند.

9- شاید هنوز مصرف نوشیدنی های شیرین دارد
نوشیدنیهای شیرینی که از سوپرمارکتها میخرید یکی از دلایل مهم چاقی است. این قضیه نه تنها شامل نوشابه های و نوشیدنیهای انرژی زا میشود بلکه شامل آب میوه های سوپر مارکتی هم میشود که هیچ خاصیتی ندارند و تنها به بدن شما ضرر میزنند و نقش مهمی در اضافه دارند.

10- به اندازه کافی نمی خوابید
خواب کافی نقش مهمی در سلامت بدن و سلامت روح و کاهش وزنتان دارد. مطالعات نشان داده افرادی که کیفیت خواب ضعیفی دارند به میزان 55-89 درصد بیشتر از ایرین در معرض اضافه وزن و چای هستند.

بیشتر بخوانید
نوروتیک و سایکوتیک
من چرا لاغر نمیشم؟
من چرا لاغر نمیشم؟

11- مصرف کربوهیدارت را به درستی کاهش نداده اید
اگر باید مقدار زیادی لاغر شوید یا مشکلاتی از قبیل زمینه بیماری دیابت دارید باید یک رژیم کم کربوهیدارت را دنبال کنید. رژیم کم کربوهیدارت 2 تا 3 برابر تاثیر بیشتری نسبت به رژیم های معمولی دارند. همچنین تاثیر بسیار مثبتی بر روی تریگلیسیرید و چربی خون هم دارد

 برای دریافت  مشاوره تغذیه با دکتر علی مددی با کلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید.

12- تعداد وعده های زیادی میخورید
شما نباید تعداد وعده های غذایتان را زیاد کنید و مثلا روی 5-6 وعده کوچک بخورید. بهتر است روزی 3 نوبت (صبحانه, نهار و شام) بخورید و بین وعده های غذاییتان فاصله بیاندازید.

من چرا لاغر نمیشم؟
من چرا لاغر نمیشم؟

13- به اندازه کافی آب نمیخورید
نوشیدن آب تاثیر خوبی در لاغری شما دارد. در این مطالعه مشخص شد افرادی که نیم ساعت قبل از وعده های غذاییشان نیم لیتر آب میخورند به میزان 44% بیشتر لاغر شده اند.

14- نوشیدنیهای الکلی نخورید
نوشیدنیهای الکلی کالری بسیار بالایی دارند و علاوه بر اینکه برای سلامت جسم و سلامت روح ضرر دارند باعث چاقی و شکم آوردن هم میشوند.

15- شما آگاهانه غذا نمیخورید
یکی از تکنیک های لاغری این است که آرام و آهسته غذا بخورید و با تمرکز بالا … سعی کنید از هر لقمه غذایتان لذت ببرید و به مغزتان فرصت دهید تا پیام سیری را به بدن مخابره کند. غذا خوردن جلوی تلویزیون یک اشتباه بزرگ است که باعث میشود بدنتان دیرتر متوجه پیام سیری مغز بشود.

 برای دریافت  مشاوره تغذیه با دکتر علی مددی با کلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید.

16- شاید یک مشکل پزشکی دارید که جلوی کاهش وزنتان را میگیرد
یک سری مشکلاتی در برخی شرایط برای افراد وجود دارد که باعث میشود حتی در صورتی که کالری کمتری مصرف کنند اما بازهم وزنشان پایین نیاید. مشکلاتی از قبیل هیپوتیرودیزم, پلی کیستیک,و … ضمنا برخی از داروهایی که به صورت روزانه میخورید شاید جلوی کاهش وزنتان را میگیرد و در این زمینه باید با پزشکتان مشورت کنید.

من چرا لاغر نمیشم؟
من چرا لاغر نمیشم؟

حتما بخو انید:کارگاه رایگان هنر شاد زیستن

17- شما معتاد غذاهای بد و بی خاصیت شده اید
مطالعات نشان میدهد حدود 20% افراد معتاد به خوردن هستند. نیاز این افراد به خوردن درست مانند نیاز یک معتاد مواد مخدر به دواهایش است. اگر شما معتاد به junk food و غذاهای آشغال و بی خاصیت (فست فود) هستید بهتر است همین حالا رژیم غذاییتان را اصلاح کنید و مطلقا سراغ اینگونه غذاها نروید.

18- شاید زیادی از حد به خودتان گشنگی میدهید
این اصلا عاقلانه نیست که مدت زمان زیادی به خودتان گشنگی مطلق بدهید. اگر چند ماه است که رژیم گرفته اید بهتر است یک دوره استراحت کوتاه مدت به خودتان بدهید. به صورت تدریجی میزان کالری دریافتیان را افزایش بدهید, بیشتر خبوابید و بیشتر وزش کنید. سعی کنید برای مدتی بدنتان را تنظیم کنید و به میزان کالری بیشتری عادت دهید (در این دوره باید مراقب افزایش وزنتان باشید) و بعد دوباره رژیمتان را از سر بگیرید. البته سعی کنید پشتتان زیاد باد نخورد که به طور کلی رژیم را فراموش کنید و همه وزنی که کم کرده اید سرجایش برگردد!

من چرا لاغر نمیشم؟
من چرا لاغر نمیشم؟

19- شاید توقعات شما غیر واقعی و افراطی است
معمولا روند کاهش وزن روند سریعی نیست. نباید توقعات بیش از حد داشته باشید و به خودتان قول های عجیب و غریب بدهید که مثلا در عرض 1 ماه 15 کیلو لاغر شوید . اگر آنگونه نشد هم دلسرد بشوید و رژیمتان را بشکنید! ضمنا نباید هم انتظار داشته باشید مثل مدل های روی مجلات شوید. بسیاری از آن عکس ها به کمک photoshop ویرایش شده اند و خود آن مدلها هم در واقع آنطور که شما میبینید نیستند و به آن کاملی نیستند. رژیمتان را تا وقتی از خود یک رضایت کلی و نسبی پیدا نکرده اید ادامه دهید و بیشتر از آن پیش نروید. پس از آن کافیست رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید و وزن خودتون رو ثابت نگه دارین و مراقب باشید دیگر به وزن قبلتان بر نگردید که هربار و هرچه بگذرد رژیم گرفتن سخت تر میشود و مقاوت بدن بیشتر میشود.

 

بیشتر بخوانید
راهکار های تقویت حافظه برای در س خواندن

 برای دریافت  مشاوره تغذیه با دکتر علی مددی با کلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید.

20- شاید بیش از حد روی رژیم اتکا کرده اید
به رژیم غذایی به عنوان عاملی برای لاغر نگاه نکنید. این رژیم یک رژیم سلامت است و بدن شما همیشه بیشتر برای سلامتش به آن احتیاج دارد تا برای لاغر شدنش. ضمن اینکه نباید توقعتان از رژیم های لاغری فقط به میزان وزن و عقربه های ترازو خلاصه شود همچنین باید در کنارش روی کارهای دیگری مثل ورزش کردن هم حساب باز کنید. ضمنا اگر چربی های پهلو و شکمی آزارتان میدهد و متناسب لاغر نمیشوید به شما چای گیاهی لاغری پیشنهاد میدهیم که مورد تائید وزارت بهداشت هم هست و میتوانید سفارش دهید و درب منزل تحویلش بگیرید و بعد از آن هزینه اش را بپردازید:

من چرا لاغر نمیشم؟
من چرا لاغر نمیشم؟

  سوال همیشگی ،چیکار کنم زود لاغر بشم؟

حتما بخو انید:کارگاه رایگان هنر شاد زیستن

یکی از اشتباهی که در کاهش وزن متوجه افراد می شود این است که در وعده های غذایی مختلف روزانه خوردن ماست را کنار می گذارند. تحقیقاتی نشان داده است که افرادی در رژیم غذایی خود از 3 وعده ماست استفاده م کنند بسیار موفق تر می شوند.

از دیگر مواردی که سبب چاقی می شود نجویدن به اندازه غذا هنگام خوردن آن است. به شما اطمینان می دهیم که این روش در دراز مدت می تواند کاهش وزنی بسیار خوب را نصیب شما کند. یکی از بازیگران سینمای ایران به نام شهرام قاعدی از این تکنیک رژیم غذایی استفاده کرده و به گفته خودش در عرض چند ماه به کاهش وزن 20 الی 30 کیلویی رسیده است.

از مواردی که سبب افزایش وزن می شود و یک رژیم غذایی را با شکست روبرو می کند، نداشتن خواب می باشد. خواب ناکافی دشمن سلامتی است که افزایش وزن در صدر آن قرار میگیرد. لذا اگر می خواهید در رژیم غذایی که گرفته اید موفق باشید، به خواب کافی توجه ویژه ای کنید.

 برای دریافت  مشاوره تغذیه با دکتر علی مددی با کلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *