اختلال شخصیت خودشیفته

 شخصیت خودشیفته

 

شخصیت خودشیفته،در اسطوره های یونانی اومده که روزی مرد زیبارویی به اسم نارسیس عکس خودش رو توی برکه آبی می بینه و شیفته خودش میشه و جونش رو از شدت فراق خودش از دست میده. اختلال شخصیت خودشیفته یا نارسیستیک هم اسمش رو از این داستان گرفته و به شخصی گفته میشه که بسیار خودبزرگ‌بینه و دیوانه وار خودش رو خاص و به نوعی مرکز دنیا می‌دونه.

اما این به این معنی نیست که این افراد خودشون رو خیلی دوست دارن، بلکه اون ها شیفته تصویر دروغین، اغراق آمیز و ایده آلی شدن که از خودشون توی ذهن دارن که باعث میشه نخوان احساس ناامنی عمیقی که درون‌خودش دارن رو تجربه کنن.

از ویژگی های دیگه خودشیفته ها، نداشتن احساس همدلی با دیگران و نیاز مداوم به شنیدن تحسین و تملقه‌. اون ها به شدت نسبت به کوچکترین انتقادی حساس هستن و به تندی واکنش نشون میدن.

خودشیفته ها دائما فکر میکنن همیشه حق با اونهاست و بدون عذاب وجدان از دیگران بهره کشی میکنن که گاهی این برخوردشون تبدیل به قلدری هم میشه. انگار خودشیفته ها تو یه دنیای خیالی زندگی میکنن که یه جورایی اهمیت و شکوه خیالی اون ها رو تایید می‌کنه.

می تونید تصور کنید که تحمل این رفتارها برای دور و بری های خودشیفته ها چقدر سخته!

جالبه بدونید که این اختلال شخصیت بیشتر در مردها دیده میشه و اون ها به خاطر این که خودشون رو بی نقص میدونن، مشاوره باهاشون خیلی خیلی مشکله و به این راحتی ها نمیشه به اتاق درمان کشوندشون، یا معمولا از درمان فرار میکنن و دیگه اون طرفا پیداشون نمیشه.تا حالا با افرادی که اختلال شخصیت خودشیفته دارن سر و کار داشتید؟ برای درمان اختلال خودشیفته کلیک کنید

 شخصیت خودشیفته

شیوع اختلال شخصیت خودشیفته

طبق بررسی‌های که انجام شده نرخ شیوع این اختلال بین دو تا شانزده درصد جمعیت بالینی و کمتر از یک درصد کل جمعیت است، این اختلال بین مردان شیوع بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید
اختلال نافرمانی مقابله ای کودکان چیست؟

ریسک ابتلا به این اختلال در افرادی که یکی از والدینشان به این بیماری مبتلا است بیشتر از سایر افراد است، زیر این والدین هم احساس غیر واقع‌بینانه در تمامی جنبه‌های زندگی مانند قدرت، خود بزرگ بینی، باهوش بودن، زیبا بودن و … در فرزند خود ایجاد می‌کنند.

محققین بر این باورند که تعداد افراد مبتلا به این بیماری رو به افزایش است.

دلایل بروز اختلال شخصیت خودشیفته

هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نشده ولی محققین عوامل متعدد را در ابتلای افراد به این اختلال مؤثر می‌دانند مانند ژنتیک یا عوامل زیست محیطی. همچنین محققین در بخش خاکستری مغز افراد خودشیفته که مربوط به همدلی و روابط عاطفی و … نوعی ناسازگاری مشاهده کردند.

یکی دیگر از عوامل مؤثر تربیت اشتباه والدین است، عدم اطلاع والدین از تربیت درست و صحیح می‌تواند فرد را در بزرگسالی مستعد ابتلا به این اختلال می‌کند.

-تنبیه و پاداش افراطی

-وابستگی بیش از اندازه به والدین

-بیش از حد از سمت والدین و خانواده مورد تعریف و تمجید قرار گرفتن

-آزار و اذیت شدیدی را در دوران کودکی تحمل کردن

 

برای دریافت وقت مشاوره  با کلینیک روانشناختی رسش با شماره 86095194-021 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *