سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم وسالم بودن چیزی فراتر از گاه به گاه سالاد خوردن یا رفتن به پیاده روی در هر چند هفته یک بار است؛ سلامت شما ارزش این را دارد که برای به دست آوردنش زحمت بکشید. برای داشتن سبک زندگی سالم همواره غذای سالم بخورید، ورزش و فعالیت های بدنی بیشتری را در روال روزنه خود جای داده و بهداشت را رعایت کنید. همچنین باید از عادات بد مثل گرفتن رژیم های ضربتی و غفلت از خواب کافی دوری کنید. بهبود بخشیدن به سبک زندگی شاید نیازمند اصلاحات تدریجی باشد؛ اما اگر به آن متعهد باشید، بهبود سلامت به راحتی به دست خواهد آمد

سبک زندگی سالم
سبک زندگی سالم

رژیم غذایی سالم

چربی ناسالم شامل هر دو نوع چربی ترانس و اشباع است. این چربی ها کلسترول LDL شما را بالا می برد که بالا بودن آن با بیشتر شدن ریسک بیماری های قلبی همراه است.مواد غذایی با چربی ترانس بالا، شامل غذاهایی می شوند که از “روغن های نیمه هیدروژنه” مثل کره شیرینی پزی یا مارگارین تهیه شده اند. مواد غذایی پخته شده، غذاهای سرخ شده، پیتزای منجمد و بیشتر مواد غذایی فراوری شده معمولا شامل چربی های ترانس هستند.

مواد غذایی شامل پیتزا، پنیر، گوشت قرمز و لبنیات پر چرب، چربی اشباع زیادی دارند. روغن نارگیل هم شامل چربی اشباع است اما کلسترول مفید را هم افزایش می دهد، درنتیجه استفاده متعادل از آن مشکلی ندارد.

مهم:کتاب هیپنوتیزم بالینی(اولین کتاب هیپنوتیزم بالینی در ایران)

سبک زندگی سالم
سبک زندگی سالم

ورزش کردن

در شروع و پایان ورزش حرکات کششی انجام دهید

انجام حرکات کششی ملایم قبل از ورزش کردن، عضلات شما را گرم کرده و بعد از ورزش نیز عضلات شما را ریلکس می کند.حرکت کشش ساق پا را انجام دهید. در فاصله ای به اندازه طول دست تان، دور از دیوار قرار گرفته و پای راست را پشت پای چپ قرار دهید. پای چپ را به جلو خم کرده و پای راست را چسبیده به زمین و صاف نگه دارید. کشش را به مدت ۳۰ ثانیه نگه داشته سپس جای پاها را عوض کنید.

حرکت کشش همسترینگ را انجام دهید. روی زمین نزدیک دیوار یا چهار چوب در دراز بکشید. پای چپ را بالا آورده و پاشنه را مقابل دیوار قرار دهید. کشیدن پای خود را تا زمانی که کشش را در ران حس کنید ادامه دهید. کشش را برای ۳۰ ثانیه نگه داشته سپس پاها را عوض کنید.کشش عضله خم کننده ران را انجام دهید. روی زانو راست زانو زده و پای چپ را در مقابل خود قرار دهید. وزن خود را روی پای چپ بیاندازید. باید کشش را در ران راست خود احساس کنید. کشش را برای ۳۰ ثانیه نگه داشته سپس پا را عوض کنید.

کشش شانه ها را انجام دهید. دست چپ را از جلوی قفسه سینه رد کرده و با دست راست تان آن را نگه دارید. کشش را به مدت ۳۰ ثانیه ادامه داده و سپس دست ها را عوض کنید.

مهم:مشاوره صوتی و تصویری در کیلینیک رواشناختی رسش

سبک زندگی سالم
سبک زندگی سالم

دوری از عادات بد در زندگی

از رژیم های یویویی دوری کنیدزمانی که وزن کم کرده و سبک زندگی سالم و بهتری پیدا می کنید، به جای بالا و پایین کردن وزن تان، سخت تمرین کنید تا وزنی که دارید را حفظ کنید.از رژیم های ضربتی پرهیز کنیداز رژیم مایعات، قرص های رژیمی و هرگونه مکمل رژیمی دیگر، مگر تحت نظارت پزشک، دوری کنید. به طور کلی، اگر برنامه رژیم یا محصولات رژیمی ویژگی های زیر را داشته باشند ضربتی محسوب می شوند.وعده کاهش وزن بسیار سریع (بیش از نیم تا یک کیلوگرم در هفته) بدهد.وعده کاهش وزن بدون تغییر در عادات روزانه شما را دهد.نیازمند هزینه زیاد باشد.انتخاب غذاهای شما را محدود کرده و مواد مغذی متعادل را به بدن شما نرساند.

متعادل ورزش کنیدتمرین طولانی مدت، زیاد و یا با شدت زیاد، ریسک آسیب زدن به شما را بالا می برد. حتما بین تمرین هایتان زمان استراحت قرار دهید.از وزن خود آگاه باشید

داشتن اضافه وزن یا کمبود وزن حالت های سالمی نیستند. با پزشک خود مشورت کرده و یا از جدول های وزنی معتبر برای شناسایی وزن مناسب برای نوع بدن و سن خود کمک بگیرید.ازمصرف الکل و دخانیات خودداری کنیداستعمال دخانیات با انواع خطرات برای سلامتی، شامل بیماری های قلبی و کبدی و بسیاری از سرطان ها همراه است. الکل نیز با خطرات مثل بیماری های کبدی،سرطان، بیماری های قلبی، مسمومیت با الکل و افسردگی همراه است.

رعایت بهداشت فردی

هر روز دوش بگیرید

اگر فعالیتی انجام داده اید که موجب عرق کردن شما شده، دوباره دوش بگیرید. این کار بوی بد بدن، جوش های روی بدن و بیماری های مربوط به بهداشت مثل بیماری گال را از بین می برد.

هر روز دندان ها را مسواک زده و نخ دندان بکشید

نخ دندان کشیدن منظم نه تنها از بوی بد دهان، بلکه از بروز بیماری های لثه ای هم جلوگیری می کند.

مهم:دکتر زینب علی مددی متخصص تغذیه و روانپزشک در کیلینیک روانشناختی رسش;کیلیک کنید

لباس تمیز بپوشید

روزی یک مرتبه لباس زیر و جوراب هایتان را عوض کنید.

دست هایتان را بشویید

دست هایتان را قبل و بعد از صرف غذا، بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، قبل و بعد از درمان زخم های جزئی، بعد از فین کردن، عطسه و سرفه بشویید.

سازمان بهداشت توصیه می کند دست هایتان را حداقل به مدت ۲۰ ثانیه با آب گرم و صابون بشویید.

سبک زندگی سالم
سبک زندگی سالم

نکات داشتن سبک زندگی سالم

همیشه مقدار زیادی آب بنوشید.ورزش مکرر و مرتب در هر روز، سیستم ایمنی شما را تقویت می کند. همچنین ورزش از بروز بیماری هایی مثل بیماری های قلبی، دیابت و چاقی جلوگیری می کند. به یاد داشته باشید که سلامت جسمی می تواند بر سلامت ذهن هم تاثیر بگذارد. فعالیت های بدنی چشم انداز ذهنی شما را بهبود بخشیده و از اضطراب و افسردگی جلوگیری می کند.

اطلاعاتی راجع به روانشناسی مثبت و شادی پایدار به دست آورید. افراد شاد به دنبال اطلاعات سالم و مثبت هستند. پس توجه داشتن به سلامت و تندرستی به شما کمک می کند تا از سبک زندگی سالم خود لذت ببرید.

سعی کنید بیشتر لبخند زده و بخندید. چیز های خنده داری را انتخاب کرده و با دوستان تان راجع به آن حرف بزنید؛ فیلم های خنده دار ببینید؛ سعی کنید جنبه خنده دار هر موقعیتی را ببینید. با این کار احساس سرزندگی و سلامتی بیشتری خواهید کرد.برای داشتن یک سبک زندگی سالم مولتی ویتامین مصرف کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی ویتامین و مواد معدنی به بدن تان می رسد.

همیشه قبل از شروع تغییرات بزرگ در رژیم غذایی یا ورزش عادی تان، این موضوع را به پزشک خود مطرح کنید.

 برای دریافت وقت مشاوره  با کیلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید

 

بیشتر بخوانید
 انواع اختلال کنترل تکانه
سبک زندگی سالم
سبک زندگی سالم

چند نکته دیگ اما تاثیرگذار بر سبک زندگی سالم

 

نوع دوست باشید. نوعدوستی و کمک به دیگران به زندگی انسان معنا داده و لذت از زندگی افزایش می‌یابد.

گاهی به جای نشستن پای تلویزیون به کنسرت یا سینما بروید.

با طبیعت هماهنگ باشید. تعلق به طبیعت در ما آرامش ایجاد می‌کند. رفتن به طبیعت می‌تواند در سبک زندگی سالم و بهنجار ما گنجانده شود و در ارتقای سلامت روانی‌مان موثر باشد.

با مسافرت کردن چیزهایی یاد می‌گیرید که هیچ مدرسه‌ای قادر به آموزش آنها نیست.

آن چه که دوست دارید را انجام دهید و نه آن چه که دیگران از شما انتظار دارند و مسئولیت تصمیم‌تان را بپذیرید.

یک زبان جدید بیاموزید.

شجاع باشید و اگر کارتان را دوست ندارید شغل دیگری را امتحان کنید.

پولتان را پس انداز کنید اما خسیس نباشید.

تفریح کنید. به طور کلی تفریحات هیجان انگیز یا آرامش بخش که از آن لذت می‌برید از ملزومات سبک زندگی سالم و قدمی به سوی سلامتی است.

هر چه زودتر از یک رابطه بد عاطفی خارج شوید.

دوستان بد را کنار بگذارید.

خیلی زود، دیر می‌شود. اگر کسی را دوست دارید، شک و تردید را کنار گذاشته و به او بگویید.

هر کاری که دوست دارید را انجام دهید. هر لباسی که خوشتان می‌آید را بپوشید و هر آن چه که گفتنش، خوشحال‌تان می‌کند را بگویید.

لحظه‌ای درنگ کنید و به خاطر برخورداری از نعمت‌های گوناگون خداوندی، سپاسگزار باشید.

گاهی ریسک کنید.

قبل از این که دیر شود برای کسانی که ارزش دارند وقت گذاشته و سعی کنید کنار آنها باشید.

نگرانی چیزی را درست نمی‌کند. بدانید کارها به خوبی پیش می‌رود و همه چیز ختم به خیر خواهد شد.

مراقب باشید، تولد یک فرزند ناخواسته و بدون برنامه در اوج جوانی یا سال‌های اولیه ازدواج فوق العاده سخت خواهد کرد.

بزرگ بیاندیشید و رویاهایتان را دنبال کنید.

غذاهای سایر ملل را امتحان کنید. گاهی اوقات با چشیدن مزه های متنوع آنها شگفت زده خواهید شد.

بیشتر بیاموزید.

سرگرمی یا کاری را پیدا کنید که از انجام آن واقعا لذت می‌برید.

عظمت وجودی تان را درک کنید.

بخندید، گریه کنید، زندگی کنید.

کاریزماچیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *