درمان مازوخیسم

انحراف مازوخیسم چیست

انحراف مازوخیسم نقطه‌ مقابل سادیسم یا دیگر آزاری است. یک فرد سادیستیک از آزار واذیت کردن دیگران لذت می‌برد، اما یک انسان مبتلا به “مازوخیسم” از عذاب و شکنجه ای که خودش متحمل می‌شود لذت کسب می‌کند. افرادی که به این نوع انحراف مبتلا هستند بشدت تمایل دارند که چه به وسیله‌ خود و چه از طرف دیگران، آزار ببینند یا حتی شکنجه شوند. کامیابی روانی این بیماران، جز با زجر و آزار دیدن حاصل نمی‌شود. 

برای دریافت وقت مشاوره با کیلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید

انحراف مازوخیسم چیست
انحراف مازوخیسم چیست

بر اساس DSM اختلال مازوخیسم چیست ؟

۱- فرد مبتلا برانگیختگی جنسی تکرار شونده و شدید براثر تحقیر شدن، کتک خوردن، بسته شدن و دیگر رنج ها را دارد و این تخیلات، امیال و رفتارها باید حداقل یک دوره ی ۶ ماهه باشد.
۲- تخیلات ، امیال و رفتارها باید ناراحتی یا اختلال بالینی معناداری در کارکرد اجتماعی، شغلی ودیگر کارکردهای مهم شخص ایجاد کنند.

 

مثالی از اختلال مازوخیسم :

دنیس زن ۳۵ ساله ای که به دلیل اضطراب در جمع برای درمان ارجاع شده بود اظهار داشت که در کودکی از سمت پدر و مادر دچار بی مهری بوده است و در سن ۳ سالگی پدرش فوت می شود و دنیس تحت مراقبت مادر خشن و کینه توز که اورا از لحاظ جسمی آزار می داده است قرار می گیرد.

طبق اظهارات او در سن ۱۱ سالگی وقتی در کنار مادرش در رختخواب دراز می کشیده است مادرش به او دست درازی می کرده است و از او سوء استفاده های جنسی می کرده است و در مقابل اعتراض او بی رحمانه سرش داد می زده و به او می گفته خفه شود .

این سوء استفاده ها ادامه داشت تا ۱۹ سالگی تا او خانه را ترک کرد. در سن ۱۳ سالگی دنیس در ضمن خود ارضائی از تخیلات آزار خواهانه استفاده کرد و در ضمن آن ها صحنه های خشن که در مجلات خوانده بود به خاطر می آورد او فقط با این تخیلات به ارگاسم می رسید.

تخیلات او تجاوز به عنف از سوی مردان خشن و وحشی بود. تخیلاتی که به نظر او مشمئز کننده بود.

بخوانید:فوبیا چیست و چگونه درمان میشود؟؟؟

 

علائم و نشانه های مازوخیسم

علائم و نشانه هایی که در افراد دارای مازوخیسم می توان دید عبارتند از:

 • به طور شدید و مکرر رفتارها، امیال یا تخیلات برانگیزنده قوی جنسی مربوط به آزار جنسی، تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا هر عمل رنج آور دیگری دیده می شود.

 • در واقع فرد تمایل دارد که در جریان رابطه جنسیدرد، تحقیر یا به بند کشیده شدن را تجربه کند.

 • فعالیت آزار خواهانه مهمترین منبع تحریک جنسی است و یا برای اقناع جنسی ضروری است.

  انحراف مازوخیسم چیست
  انحراف مازوخیسم چیست

دیگر نشانه های آزارخواه و رابطه جنسی آن ها:

 • تحقير شدن حين رابطه جنسی برایشان لذت بخش است.

 • لذت بردن از مورد فحاشی قرار گرفتن و از شنیدن الفاظ رکيک در رابطه جنسی

 • بسته شدن دستان و پاها و مورد آزار فيزیکی قرار گرفتن

 • خودداری از برقراری رابطه جنسی تا زمانی که با اجبار همراه باشد

 • رابطه جنسی بدون ملایمت روحی

 • عدم تمایل به معاشقه و پيشنوازی در رابطه

 • مورد تجاوز قرار گرفتن یا رابطه جنسی به اجبار و تمایل به رابطه جنسی همزمان

حتما بخوانید:چه افرادی شخصیت وابسته هستن؟

 

انواع مازوخیسم

مازوخیسم روانی 

مازوخیسم روانی حالتی است که در زندگی عادی مردم دیده می‌شود. بعضی افراد در زندگی، خود را از هر لحاظ در اختیار فرد محبوب خویش قرار می‌دهند و هر نوع خفتی را که از طرف وی به آنها تحمیل شود، می‌پذیرند. اگر روابط از مرز تجاوز کند و جنبه‌ ارباب و غلامی پیدا کند و یکی از طرفین تا حدی که برده‌ای از اربابش اطاعت و فرمان‌برداری می‌کند، بنده‌وار خواست‌های طرف مقابلش را اجابت کند، می‌توان گفت که به انحراف مازوخیسم روانی دچار شده است.

برای دریافت وقت مشاوره با کیلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید

مبتلایان به این نوع مازوخیسم، جز دشنام و خفت و خواری چیزی نمی‌طلبند و زخم زبان، اهانت و ناسزا آنها را به اوج می‌رساند. مازوخیست‌های روانی، تا زمانی که از کسی دشنام نشنیده‌اند یا شخصی آنها را تحقیر نکرده است، ناراحت و ناآرامند. بسیاری از زنان جوان و تحصیل‌کرده و برومندی که با مردانی به مراتب پست‌تر از خود ازدواج می‌کنند مبتلا به مازوخیسم روانی هستند. این زنان در برابر قوی‌ هیکل بودن مرد که صفتی به اصطلاح بارز به شمار می‌رود، کلیه‌ معایب و نقایص اخلاقی و ذاتی او را بسادگی نادیده می‌گیرند.

انحراف مازوخیسم چیست
انحراف مازوخیسم چیست

به طورکلی می توان گفت که منحرف مازوخیست، یک انسان خفت‌طلب و اهانت‌جو است و به هر ترتیبی که بتواند خود را به دیگری تسلیم می‌کند تا تمایلات روانی خود را اقناع کند.

 

مازوخیسم احساساتی   

بعضی از افراد مبتلا به مازوخیسم که معمولأ کمرو، نادان و بی‌سواد هم هستند، از آشکار شدن انحراف خویش خودداری می‌کنند و به درون خود پناه می‌برند. این افراد می کوشند با تجسم صحنه‌های مختلف مازوخیسم از راه فکر و خیال، تمایلات غیر‌ عادی خود را نشان دهند. این دسته از منحرفان را مازوخیست های احساساتی و انحراف آنها را مازوخیسم احساساتی گویند.

برای دریافت وقت مشاوره با کیلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید

مازوخیسم فیزیولوژیک   
مازوخیسم فیزیولوژیک که حادترین و واقعی‌ترین وجه مازوخیسم است حالتی است که انسان را وا‌ می‌دارد تا از احساس درد و رنج، لذت ببرد و بدن خود را با اشتیاق در معرض زجر و درد و عذاب قرار دهد. برای شخصی که به انحراف مازوخیسم فیزیولوژیک مبتلاست، درد مفهوم خود را از دست داده و حتی لذت و شعف می‌شود. مبتلایان به این نوع مازوخیسم که تعدادشان از مبتلایان به دو نوع دیگر بیشتر است، از آزار‌های بدنی مانند شکنجه، پاره شدن پوست و گوشت و یا سوختن بدن‌شان لذت می برند و چنانچه اقدامی برای درمان آنها صورت نگیرد، سرانجام خود را هلاک خواهند ساخت.

 

علل آزارخواهی جنسی

طبق دیدگاه روانکاوی مازوخیسم جنسی به تجربیات تلخ دوران کودکی و نفرت و خشم سرکوب شده آن دوران بر می گردد. این تنفر و خشم سرکوب شده از خود سبب می شود تا شخص با آسیب رساندن به خود احساس آرامش کند و در واقع از خود انتقام بگیرد. افراد مازوخیسمی برای ارضاء تمایلات جنسی خود نیاز به آسیب دیدن جسمانی وتحقیر روانی و حتی نیاز به لگد مال شدن را احساس می کنند. مازوخیسم اختلالی است که شدت آن با گذشت زمان بالا می رود، همچنین در موقعیت های که فشارهای روانی افزايش مي يابد تمایلات مازوخیسمی نیز شدت می گیرد كه می تواند منجر به آسيب جدی جسمانی هم گردد، به همین جهت باید هر چه زودتر برای درمان آن اقدام کرد. برای پیشگیری از بروز اختلالات جنسی چون آزار خواهی آموزش نکات تربیت فرزند و دریافت مشاوره در زمینه تربیت جنسی از جمل راهکارهای موثر است.

 

درمان بیماری مازوخیسم چگونه است؟

درمان مازوخیزم بسیار سخت‌تر از خودآزاری است به دلیل اینکه اختلال مازوخیزم پایدار است اما در خودآزاری به محض اینکه بیماری فرد درمان شود خودآزاری نیز درمان می‌شود. البته تمامی اختلالاتی که منشاء روانی دارند بوسیله هیپنوتیزم یا هیپنوتراپی و مشاوره روانشناسی و روان درمانی قابل درمان می‌باشند. همچنین همه اختلالات و انحرافات جنسی همچون ناتوانی جنسی، زود انزالی، دیر انزالی و عدم انزال، بی میلی و سرد مزاجی جنسی ،عدم ارگاسم، ترس یا فوبی جنسی، واژنیسم یا درد جنسی، همچنین انحرافات جنسی مانند تمایلات همجنس گرایانه، وسواس جنسی، فتیشیزم جنسی، مازوخیسم جنسی، سادیسم جنسی، و غیره که منشاء روانی دارند نیز قابل درمان هستند.
همچنین می‌توان از روش‌هایی شامل مدیریت و شایسته سازی الگوهای برانگیختگی جنسی و خودارضایی و درمان هایی شامل بازسازی شناختی و آموزش مهارتهای اجتماعی نیز استفاده کرد.
از دارو نیز برای کاهش توهمات و رفتارهای مربوط به انحرافات جنسی استفاده می‌شود. این امر به ویژه در افرادی که رفتارهای خودآزارانه شدید و خطرناک دارند موثر است.

برای دریافت مشاره در جهت درمان بیماری مازوخیسم  از کیلینیک روانشناختی رسش با شماره۸۸۹۷۰۴۹۴-۰۲۱تماس بگیرید

بیشتر بخوانید
ویژگی های خواب REM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *